Szukasz skutecznej broni przeciw zmarszczkom? Czas na mezoterapię osoczem bogatopłytkowym!
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Dowiedz się, co to jest osocze bogatopłytkowe i jakie są efekty terapii osoczem
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi mezoterapii bazują na podawaniu bezpośrednio do skóry substancji leczniczych lub odżywczych. Tego rodzaju składniki teoretycznie możemy dostarczać skórze poprzez nakładanie na nią kremów, w których skład wchodzą. W tym wypadku jednakże pojawia się pewien problem: bariera naskórkowa, która może upośledzać przechodzenie substancji pielęgnujących. W przypadku mezoterapii takowe trudności nie mają miejsca: stosowane podczas zabiegu środki aplikowane są bezpośrednio w głąb skóry, pomijając najtrudniejszą do przejścia przez substancje czynne warstwę rogową naskórka, dzięki czemu nie istnieje ryzyko ich zatrzymania przez ową barierę.
Znane są dwa główne rodzaje mezoterapii:
- mezoterapia igłowa
- oraz bezigłowa (często poprzedzany jest mikrodermabrazją).
Wybór metody zależy nie tylko od naszych preferencji, ale i od rodzaju aplikowanego środka: w przypadku osocza bogatopłytkowego stosowana jest mezoterapia igłowa (dzięki wprowadzaniu osocza drogą iniekcji znajdujące się w preparacie struktury nie ulegają uszkodzeniom).
Co to właściwie jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (określane również jako PRP, co stanowi skrót od Platelet-Rich Plasma) to preparat naturalny, gdyż pochodzi bezpośrednio od nas samych. Środek składa się ze skoncentrowanych płytek krwi (ich stężenie w pobranym materiale jest 2 do 8-krotnie większe niż w krążącej krwi), zawieszonych w niewielkiej ilości osocza.
Mezoterapia igłowa osoczem wszelkie swoje zalety zawdzięcza właściwościom płytek krwi. Komórki te cechuje zdolność uwalniania szeregu związków określanych nazwą czynniki wzrostu. Substancje tego rodzaju stymulują m.in. namnażanie nowych komórek naskórka, pobudzają tworzenie się naczyń krwionośnych oraz powodują zwiększoną produkcję nowych włókien kolagenowych.
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Zabieg rozpoczyna się od pobrania od pacjenta próbki krwi. Nie powinniśmy się tego obawiać: do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym wystarczające jest uzyskanie około 20 ml krwi. Następnym krokiem jest przygotowanie preparatu do wstrzykiwania. Uzyskane próbki podlegają odwirowaniu, dzięki czemu w materiale pozostają tylko płytki krwi i osocze. Do przygotowania PRP stosowany jest sterylny sprzęt, pracujący w zamkniętym obiegu, dzięki czemu maksymalnie zredukowane jest ryzyko jakichkolwiek zanieczyszczeń preparatu. Czas obróbki pobranego materiału zajmuje kilka minut.
Po przygotowaniu materiału można już przystąpić do mezoterapii. Iniekcje wykonuje lekarz lub kosmetolog – nie istnieją regulacje prawne co do tego, kto może przeprowadzić zabieg. Do wykonywania zabiegów mezoterapii nie wystarczy posiadanie dyplomu lekarza czy bycie kosmetologiem: wymagane jest posiadanie certyfikatu, który stanowi dowód przebycia odpowiednich szkoleń. Powinniśmy się jednak zastanowić, do kogo się udać: choć komplikacje zdrowotne w przypadku omawianych zabiegów zdarzają się rzadko, to w razie ich wystąpienia pomoc uzyskamy u lekarza.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polega na serii iniekcji, które wykonywane są przy pomocy niewielkich igieł. Ilość wstrzyknięć zależna jest od naszego problemu, ogólnie łączny czas zabiegu nie powinien przekroczyć godziny. Możemy się zastanawiać: czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym boli? Przeprowadzanie iniekcji może wywoływać dyskomfort, jednakże ze względu na wielkość stosowanych igieł jest on raczej niewielkiego nasilenia. W sytuacji, gdy jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na ból, możliwe jest zastosowanie znieczulenia przed zabiegiem.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym pod oczy, ale nie tylko
Mezoterapia igłowa osoczem przydać się może tym z nas, którzy chcieliby pozbyć się oznak starzenia. Wykorzystując potencjał regeneracyjny własnych komórek, możemy zredukować zmarszczki, poprawić koloryt skóry czy zwiększyć jej jędrność. Gabinety medycyny estetycznej zaoferować nam mogą również połączenie iniekcji PRP z zabiegami przeszczepiania tkanki tłuszczowej, na liście procedur widnieje też mezoterapia osoczem skóry głowy. Preparaty osocza bogatopłytkowego stosuje się również do usuwania blizn czy rozstępów – zastosowań tego naturalnego materiału jest więc niezwykle wiele.
Wymaga wspomnienia stosowanie mezoterapii osoczem bogatopłytkowym w przypadku łysienia. Jeżeli naszym problemem jest łysienie androgenowe, zabiegi owszem – będą stymulowały porost włosów, aczkolwiek nie będą one wpływały na zasadniczą przyczynę ich wypadania, czyli na nadmiar męskich hormonów płciowych.
Nawet w razie chęci przebycia iniekcji PRP, nie wszyscy pacjenci mogą z takowych skorzystać. W przypadku mezoterapii osoczem bogatopłytkowym przeciwwskazaniami są:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- opryszczka, ropnie i inne infekcje skóry,
- choroby nowotworowe i hematologiczne.
Mezoterapia osoczem - efekty
Pierwsze rezultaty zauważyć można już po jednej serii iniekcji osocza bogatopłytkowego. Dostępne schematy zalecają dwa do pięciu zabiegów (z zachowaniem około 2-3-tygodniowych odstępów). Jednej odpowiedzi na pytanie, jak często mezoterapia osoczem powinna być przeprowadzana, po prostu nie ma – czas utrzymywania się efektów zależy m.in. od rodzaju naszej skóry, diety i stylu życia (np. aktywności fizycznej czy stosowanych używek). U niektórych z nas zabiegi przyniosą poprawę na rok, u innych nawet na trzy lata – pozostaje to kwestią indywidualną.
W przypadku wszelkich zabiegów medycznych bierzemy pod uwagę nie tylko efekty, ale i ewentualne skutki uboczne. Powikłania mezoterapii osoczem bogatopłytkowym w zasadzie nie są spotykane: PRP pochodzi od nas samych, wobec czego nie wywołuje uczuleń. Za ewentualny skutek uboczny można by uznać ślady po nakłuciach, jednakże zanikają one samoistnie w ciągu maksymalnie kilku dni – zazwyczaj przestają być widoczne już po dobie od zabiegu.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wielu z nas może zainteresować. Zabiegi trwają krótko, są bardzo małoinwazyjne i celem ich przebycia nie musimy brać długiego urlopu. Zaletą osocza bogatopłytkowego jest też duża ilość jego zastosowań – środek ten przydaje się zarówno do poprawiania urody, jak i do leczenia różnych stanów chorobowych (np. chorób ortopedycznych czy kardiologicznych). Kluczowe wydaje się jednak to, że wszystkie efekty uzyskiwane dzięki iniekcjom osocza bogatopłytkowego bazują na naturalnym potencjale regeneracyjnym organizmu.
Tomasz Nęcki
___________________________REKLAMA
___________________________________