Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Szybkie i popularne metody nauki języka obcego. Czy są skuteczne?

Jaką metodę nauki języków obcych wybrać?

Data publikacji: 23 marca 2017, 01:22
Rozwój internetu sprawił, że znajomość języka obcego (zwłaszcza języka angielskiego) nie jest już dodatkowym atutem, a podstawową koniecznością do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Jak szybko i efektywnie uczyć się języka?

Metody nauki angielskiego w domu – mindmapping i fiszki

To podobne metody, przydatne do nauki nowych słówek, chociaż mindmapping jest nieco bardziej skomplikowany. Polega na stworzeniu mapy myśli, czyli wszystkiego, co pozwoli nam skojarzyć nowe słówka z ich znaczeniem w języku ojczystym. Przydatne będą więc kartki samoprzylepne, kolorowe flamastry, naklejki i inne elementy, które przykują naszą uwagę. Fiszki są prostszą metodą, która polega na wycięciu kartoników ze sztywnego papieru lub tektury i napisaniu odpowiedniego słówka, którego pragniemy się nauczyć, oraz jego tłumaczenia na odwrocie. Przypomina to jedną ze znanych gier pamięciowych. By uzyskać większą efektywność, niezależnie od wybranej metody, warto najpierw powtórzyć je po godzinie od zapisania, potem kolejnego dnia, następnie po trzech dniach, po tygodniu, po dwóch tygodniach oraz po miesiącu. Sprawi to, że słówka zostaną utrwalone w naszej pamięci. To domowej roboty szybka nauka języka angielskiego za darmo – ogranicza się ona jednak tylko do słówek, nie jest przeznaczona do nauki np. zasad gramatycznych.

Metoda nauki angielskiego Callana

Metoda Callana to jedna z popularniejszych w Polsce metod nauki języka angielskiego. Ze względu na swoją specyfikę będzie odpowiednia zarówno dla osób, które już miały styczność z językiem, jak i dla początkujących, także dla dzieci. Po wypełnieniu testu diagnozującego umiejętności językowe uczestnik przypisywany jest do małej grupy o podobnym stopniu zaawansowania. Zajęcia odbywają się zarówno z lektorami, jak i native speakerami i opierają się na odpowiadaniu na pytania zadawane przez prowadzącego. Uczestnicy mają do dyspozycji te same książki, co prowadzący zajęcia i przez całe zajęcia używają  tylko języka obcego. Dzięki tej intensywnej metodzie już po kilku sesjach można przełamać barierę mówienia, a powtarzalność zagadnień sprawia, że materiał jest szybko przyswajany.

Nauka języka obcego metodą Krebsa

To metoda opierająca się na kursie audio, który już w 10 dni powinien przygotować każdego do prowadzenia podstawowych konwersacji w danym języku, przy poświęceniu nauce jedynie 30 minut dziennie. Filozofia metody opiera się na odrzucenia nauki gramatyki i pisowni podczas nauki języka od zera. Swoje założenia opiera na sposobie, w jaki języka uczą się dzieci – poprzez słuchanie i naśladowanie.

Metoda Doron

To metoda nauki języka angielskiego przeznaczona dla dzieci w wieku od 1 do 14 lat. Cykl nauczania wynosi 9 lat i podobnie, jak poprzednie metody, pomija język ojczysty. Pierwsze 6 lat oparte jest na nauce języka poprzez zabawę, śpiewanie piosenek i mówienie, 3 kolejne lata to pisanie i czytanie po angielsku. Grupy, w których uczą się dzieci, nie przekraczają 8 osób, nauczyciele zaś są specjalnie przeszkoleni do przeprowadzania zajęć tą metodą. Warto ją przetestować, należy jednak podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję, ze względu na długi cykl kształcenia.

Którą metodę wybrać?

Opinie w sieci nie zawsze są prawdziwe, dlatego dobrze popytać znajomych i poprosić ich o polecenie jednej z metod. Dobra metoda to taka, dzięki której język jest przyswajany, dlatego warto spróbować kilku rodzajów (korzystając np. z darmowych lekcji) przed ostatecznym podjęciem decyzji. Każdą metodę można dodatkowo wzbogacać we własnym zakresie poprzez naukę słówek. Dobrze jednak, by były to słówka jak najczęściej używane, ponieważ werbalne porozumiewanie się w obcym języku jest najbardziej pożądaną i najpotrzebniejszą umiejętnością, stanowiącą punkt wyjścia do innych językowych umiejętności. Najlepszą metodą jest ta, która pozwoli najszybciej przyswoić podstawy komunikowania w danym języku, w skrajnych przypadkach można korzystać z kilku jednocześnie (np. z intensywnego mówienia i z fiszek), co przełoży się na szybsze postępy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Warto mieć również na uwadze, że różne osoby mogą mieć różne predyspozycje do przyswajania określonych grup językowych, co także ma przełożenie na szybkość postępów w nauce. 

Kamil Dobrowolski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.