Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Tasiemiec uzbrojony – czy pasożyt może być zagrożeniem dla życia?

Dowiedz się jakie są objawy tasiemca uzbrojonego i poznaj metody jego leczenia

Data publikacji: 4 kwietnia 2016, 13:52
Tasiemcem uzbrojonym możemy zarazić się spożywając niedogotowane mięso wieprzowe. Po dostaniu się do ludzkiego organizmu, tasiemiec umiejscawia się w jelicie cienkim. Z kolei jego larwy mogą zagnieździć się w przewodzie pokarmowym, a nawet w mózgu czy gałkach ocznych, co jest szczególnie niebezpieczne. W niektórych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Najczęstsze objawy tasiemca to bóle brzucha, brak apetytu, osłabienie, duży spadek wagi oraz biegunki. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy tasiemca, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Tasiemiec uzbrojony leczenie - rodzinazdrowia.pl

Tasiemiec uzbrojony - objawy

W momencie, w którym dojdzie do zakażenia będziemy mogli zaobserwować objawy świadczące o obecności tasiemca uzbrojonego. Do jego najczęstszych symptomów zaliczamy:

  • nudności,
  • wymioty, 
  • chudnięcie,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • zlewne poty,
  • brak apetytu.

Niestety objawy te mogą oznaczać także wiele innych dolegliwości, przez co szybkie postawienie jednoznacznej diagnozy jest utrudnione. Jeśli tasiemiec pasożytuje na narządzie innym niż układ pokarmowy, możemy odczuwać:

  • silne bóle głowy,
  • pogorszenie wzroku,
  • zniekształcenie gałki ocznej,
  • zdarzają się także ataki padaczki.

Tasiemiec jako… dieta

Skutkiem posiadania w organizmie tasiemca, powodującego ciągłe niestrawności i wymioty, jest utrata cennych minerałów, co w dłuższym okresie czasu prowadzi do wyniszczenia organizmu. Jakie jeszcze są objawy tasiemca? Przede wszystkim duża utrata wagi. Zdarzają się przypadki, w których ludzie świadomie połykają tasiemca, chcąc w ten sposób zrzucić większą ilość kilogramów w krótszym odstępie czasu. Niestety osoby te nie zdają sobie sprawy ze zdrowotnych konsekwencji takiego czynu i cieszą się, że tasiemczyca daje im objawy w postaci chudnięcia, zapominają natomiast o płynących z tego faktu zagrożeniach. A zarażenie tasiemcem może skończyć się nawet śmiercią.

Tasiemiec – jak wygląda jego leczenie?

Tasiemiec uzbrojony posiada specjalne haczyki, za pomocą, których przyczepia się do ścianek jelita cienkiego, zadomawia się w nim i zaczyna żerować na ludzkim organizmie. Aby się go pozbyć, należy przyjmować odpowiednie leki przepisane przez lekarza. Jeśli jednak tasiemiec umiejscowił się w innym miejscu niż jelito cienkie, to jedynym wyjściem, aby go usunąć  jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Tasiemiec to niebezpieczny pasożyt, którego leczenie jest konieczne i musi odbywać się pod nadzorem lekarza.

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót