Tętniak aorty – czy stanowi zagrożenie dla życia?
Czy powinniśmy bać się tętniaków aorty? Poznaj tętniaka aorty, jego objawy i leczenie
Czym jest tętniak aorty?
Jest to miejscowe poszerzenie średnicy aorty o ponad połowę w stosunku do jej prawidłowego rozmiaru. Istnienie tętniaka aorty nie stanowi zagrożenia życia, chyba że dojdzie do jego przerwania. Jest to o tyle prawdopodobne, że powiększona aorta ma cieńsze ścianki, które mają tendencję do pękania. Tętniaki są w stanie również wywierać nacisk na pobliskie narządy, co może upośledzać ich funkcjonowanie.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje tętniaków. Tętniak prawdziwy to zwykłe poszerzenie aorty. Jeśli ma mniej niż cztery centymetry, nie wymaga żadnych działań. Problematyczny jest za to tętniak rozwarstwiający aorty – jedna z warstw ścian aorty pęka, przez co krew przedostaje się między warstwy i powoduje ich odklejenie od siebie. Może wtedy dojść do pęknięcia kolejnych warstw naczynia, co skutkuje zgonem.
Tętniak aorty - objawy
Tętniaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów i wykrywane są przypadkowo lub podczas badań przesiewowych. Często zdarza się, ze pierwsze objawy to te wynikające z jego pęknięcia – z reguły ostro przebiegające i szybko prowadzące do zgonu (utrata przytomności, silny ból brzucha, wstrząs hipowolemiczny). Niekiedy jednak tętniak może dawać objawy takie jak:
- silny, stały, gniotący ból w jamie brzusznej,
- uczucie tętnienia w brzuchu,
- widoczne rytmiczne tętnienie w brzuchu szczególnie u osób szczupłych.
Tętniaki aorty brzusznej z reguły nie uciskają żadnych organów występujących w obrębie jamy brzusznej.
Jeśli jednak odczujemy duszności, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, ból w klatce piersiowej, uczucie pulsowania, zaczniemy pluć krwią, niestety może być już za późno.
Jak powstają tętniaki aorty?
Większość tętniaków aorty brzusznej (TAB) i tętniaków tętnic obwodowych jest następstwem zwyrodnienia błony środkowej ściany tętnicy. Główne czynniki predysponujące to starszy wiek, płeć męska, palenie tytoniu oraz obciążenie rodzinne.
Tętniak aorty – leczenie
W przypadku tętniaka aorty, jedyna możliwa terapia wiąże się z przeprowadzeniem operacji. Dlatego też nawet po zdiagnozowaniu istnienia tętniaka, dopóki nie ma zagrożenia życia, pozostawia się go do obserwacji.
Jednocześnie należy wdrożyć w życie czynności, które umożliwią uniknięcie ryzyka pęknięcia tętniaka. Aby to osiągnąć, powinno się utrzymywać poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi w granicach normy oraz kontrolować ciśnienie tętnicze i tętno. Pomaga zmiana diety i niektórych przyzwyczajeń – choćby ograniczenie jedzenia typu fast food oraz rezygnacja z palenia papierosów.
Tętniaki aorty nie są więc czymś, co można zignorować i przejść nad tym do porządku życia codziennego. Stwarzają one realne zagrożenie życia, któremu przecież w dość prosty sposób możemy zaradzić.
___________________________REKLAMA
___________________________________