Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Torbiel Tarlova – co to jest?

Objawy i leczenie torbieli Tarlova

Data publikacji: 26 kwietnia 2017, 00:57
Przyczyny bólów pleców mogą być bardzo różne. Jedne z nich są niegroźne i wynikają najczęściej ze złej postawy ciała albo nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Inne spowodowane są ciężkimi chorobami degeneracyjnymi albo neurologicznymi. Do jednej z rzadszych przyczyn bólów pleców (w Unii Europejskiej choroba ta znajduje się na liście chorób rzadkich) należy torbiel Tarlova.

Spis treści:

Czym jest torbiel Tarlova i skąd się bierze?

Nazwą torbiel Tarlova określamy grupę zmian torbielowatych występujących w okolicy okołokorzeniowej nerwów rdzeniowych. Najczęściej występują one w dolnym, lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Sama torbiel jest strukturą wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym. Jej wielkość i miejsce występowania warunkują ewentualne objawy. Samo pochodzenie cyst Tarlova nie jest do końca wyjaśnione, są to jednak najczęściej zmiany wrodzone.

Objawy torbieli Talova

Torbiele okołokorzeniowe nie zawsze wywołują objawy. W zależności od miejsca, w którym uległy one wytworzeniu, oraz ich wielkości zależy siła objawów. Jeżeli jednak cysta uciska struktury nerwowe lub doprowadza wręcz do ich zaniku (dochodzi tu do zaniku z ucisku), przebieg choroby może być drastyczny. Do najczęstszych symptomów należą:

  • ból – bardzo często określany przez pacjentów jako silny lub wręcz bardzo silny. Często doprowadza on do unieruchomienia pacjenta. Chory unika ruchów, gdyż w bezruchu ból ulega zwykle osłabieniu. Nie jest to jednak stała zasada, gdyż, tak jak wspomniano wcześniej, wszystko zależy od umiejscowienia zmiany,
  • parastezje – zaburzenia czucia – pacjent skarży się na uczucie mrowienia, ciepła, zimna, przeczulice albo osłabienie czucia w rejonach skóry unerwionej przez nerwy, których korzenie uciska torbiel,
  • osłabienie siły mięśni – jeżeli torbiel uszkadza nerwy czuciowe, dochodzi do zaburzeń czucia, jeżeli uszkodzeniu ulegają nerwy ruchowe, dochodzi do zaburzeń pracy mięśni, w tym nawet do porażenia odpowiednich grup mięśniowych.

Leczenie torbieli Tarlova

Temat leczenia torbieli okołokorzeniowych jest wyjątkowo trudny. Często zdarza się, że nawet lekarze specjaliści nie posiadają wiedzy, która jest niezbędna w procesie leczenia. Wynika to z faktu bardzo niskiej częstotliwości występowania tej choroby. W Europie istnieją specjalne ośrodki leczenia torbieli Tarlova. Samo leczenie opiera się na metodach chirurgicznych – wymaga operowania na rdzeniu kręgowym, dlatego niezbędne jest duże doświadczenie i dokładność lekarza neurochirurga. 

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót