Trening funkcjonalny – buduj formę każdego dnia
Czym jest i dlaczego warto go stosować?
Trening funkcjonalny – na czym polega?
Trening funkcjonalny to zestaw ćwiczeń, których ogólną charakterystykę można porównać do czynności wykonywanych przez nas na co dzień. Skupia się na imitowaniu naszych naturalnych ruchów, przy równoczesnym zwiększeniu tempa i intensywności ich powtarzania. Aby trening przyniósł pożądane efekty, musimy z góry założyć, że ćwiczymy bardzo intensywnie, powtarzając kilkudziesięciosekundowe serie ćwiczeń po kilka razy, bez przerw na odpoczynek.
Na siłowni mamy do dyspozycji specjalny sprzęt (np. kettlebell czy piłkę BOSU) oraz pomoc instruktora. Trenując w domu, postawmy na proste, ale równie skuteczne ćwiczenia, wymagające jedynie nieco wolnej przestrzeni, na której możemy rozłożyć matę. Na początku możemy wykonać przysiady, uważając na to, aby kolana nie przekraczały linii naszych palców u stóp, a biodra były skierowane do tyłu. Kolejną propozycją są brzuszki z piłką lekarską. Leżymy na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach, piłkę trzymając za głową. Gdy prostujemy nogi i unosimy je lekko nad ziemią, przenosimy jednocześnie piłkę lekarską nad głową, nie uginając ramion. Wytrwałym polecić można pompki – dłonie znajdować się muszą na wysokości klatki piersiowej, łokcie z kolei – ok. 30 cm od tułowia. Unosimy lekko głowę, patrzymy przed siebie i do dzieła!
Zalety treningu funkcjonalnego
Główną zaletą tego typu treningu jest ogólne wzmocnienie organizmu, bez budowania nowej tkanki mięśniowej. Przy okazji, spalamy oczywiście tłuszcz oraz poprawiamy kondycję. Jeśli odpowiednio dobierzemy zestaw ćwiczeń, możemy również oczekiwać lepszej koordynacji ruchowej czy rozciągnięcia ścięgien i mięśni. W większości przypadków, trening możemy przeprowadzić w domu, jednak najlepsze rezultaty uzyskamy trenując na siłowni, gdzie mamy dostęp do specjalistycznego sprzętu, takiego jak chociażby hantle czy stepper.
Paweł Karwowski
___________________________REKLAMA
___________________________________