Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Trening z niemowlakiem. Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Ćwiczenia dla mamy z niemowlakiem, czyli jakie ćwiczenia po porodzie są najlepsze

Data publikacji: 9 lutego 2016, 12:51
Czy można szybko wrócić do formy po porodzie, kiedy mamy w domu niemowlę? Jak najbardziej – możecie ćwiczyć razem! Ćwiczenia z niemowlakiem pozwolą nie tylko na powrót do formy po ciąży, ale i poświęcenie jednocześnie naszego czasu i uwagi maleństwu.
Ćwiczenia z niemowlakiem – powrót do formy po ciąży - rodzinadrowia.pl

Ćwiczenia z niemowlakiem​

Ćwiczenia z niemowlakiem to świetny pomysł na wspólne aktywne spędzenie czasu. Fitness dla mam z maluchem pomaga kobiecie w szybszym powrocie do formy. Dziecko nie tylko daje wiele radości w trakcie ćwiczeń, ale jest też „naturalnym ciężarkiem”. Kilkukrotne uniesienie malucha jest nieraz lepsze od machania hantlami czy sztangą. Dzięki codziennemu wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń popracujesz nad sylwetką i będziesz wspierać rozwój fizyczny dziecka.

Dziecko możesz trzymać w ramionach i wraz z nim wykonywać skłony, przysiady, wykroki. Niemowlę może leżeć na kocyku, a mama wykonywać nad nim pompki. Jest wiele możliwości. Wystarczy mata i kocyk.

Jak wrócić do formy po ciąży​

Mama w formie - ćwiczenia z niemowlakiem - rodzinazdrowia.plCiąża to okres zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Zmiany te nie znikają zaraz po porodzie. Wprawdzie wiele kobiet szybko gubi zbędne kilogramy w niedługim czasie po urodzeniu dziecka, jednak nie wszystkie wiedzą, że zmiany wiążą się nie tylko ze zmianą wagi i rozmiaru ubrań.

W ciąży warto zwracać uwagę na odżywianie. Po porodzie bardzo istotną sprawą staje się dieta mamy karmiącej. Odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta pomaga w szybkim powrocie do smukłej sylwetki. Aby przyspieszyć proces spalania zbędnych kalorii, warto dodać ruch. Pamiętajcie! Jeśli przed ciążą i w trakcie ciąży nie uprawiałyście żadnej aktywności sportowej, nie przeciążajcie się intensywnością ćwiczeń. Powrót do formy po ciąży wymaga czasu co najmniej takiego, ile trwała ciąża, czyli 9 miesięcy.

Jak wrócić do formy po porodzie​

Po 6 tygodniach od porodu młode mamy czeka kontrolna wizyta u lekarza. Warto zapytać na niej, czy można już podjąć aktywność fizyczną. Gdy lekarz na to pozwoli, można zacząć od delikatnych i spokojnych ćwiczeń. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, leżąc na kocyku tuż obok naszej pociechy. Dobrze jest zacząć od klasycznych brzuszków i unoszenia bioder w pozycji mostka. Ruchy powinny być płynne i wykonywane z wielką uwagą, bez oporu. Początkowo może to być tylko kilka powtórzeń w jednej, dwóch seriach.

Jakie ćwiczenia po porodzie?​

Pierwsze ćwiczenia młoda mama może wykonywać sama. Dziecko często śpi lub spokojnie leży na kocyku, w tym czasie mama może wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających i przywracających sprawność oraz siłę mięśniom brzucha i nóg. Takimi ćwiczeniami mogą być brzuszki, mostek, przysiady. Dobrym pomysłem jest również joga i ćwiczenia na piłkach. Młode mamy nie powinny zapominać o wzmacnianiu pleców i rąk. Niemowlę ciągle rośnie i przybiera na wadze, a póki nie zacznie samodzielnie się poruszać, to mama musi go nosić. Jest to bardzo duże obciążenie dla organizmu. Dlatego warto poświęcić czas na pracę z ciężarkami i wzmacniać biceps, triceps, obręcz barkową. Można to robić nie tylko hantlami, przydadzą się również butelki wypełnione wodą.

Ćwiczenia po ciąży z dzieckiem​

Ćwiczenia z niemowlakiem - jak ćwiczyć z maluchem - rodzinazdrowia.plNa początku wystarczy ćwiczyć kilkanaście minut. W miarę upływu czasu i poprawy kondycji warto dodawać kolejne ćwiczenia i wydłużać czas aktywności. Dzieci bardzo lubią przytulanie i kołysanie, dlatego wskazane jest włączać niemowlę do wspólnej aktywności.

Wspólne przysiady, gdy niemowlę służy za dodatkowe obciążenie, wykroki naprzemiennie raz jedną raz drugą nogą – to krok do wzmocnienia nóg i wyrzeźbienia zgrabnych ud i pośladków.

Brzuszki nie muszą być monotonne. Wystarczy na ugiętych nogach podniesionych nad podłogę pod kątem prostym ułożyć malucha i kontrolując jego bezpieczeństwo, przybliżać się i oddalać. Napięcie mięśni brzucha jest wzmocnione dodatkowym obciążeniem i brakiem monotonności. Jeśli jednak dziecko zacznie kaprysić i nie będzie chciało współpracować, należy zaprzestać ćwiczenia i zmienić je na inne. Czasem trzeba przełożyć wykonywanie ćwiczeń na inną porę lub dzień. Nie można się zniechęcać i poddawać w poszukiwaniu różnych form ćwiczeń z niemowlakiem.

Fitness dla mam

Coraz popularniejsze stają się ćwiczenia dla mam wraz z maluchami odbywające się w grupie – tak jak klasyczne zajęcia fitness. W wielu miastach można znaleźć kluby z takimi zajęciami. Młode mamy przychodzą wraz ze swoimi pociechami i wspólnie ćwiczą na matach. Dzieci również biorą czynny udział w tego typu aktywnościach. Zajęcia skierowane są dla mam z co najmniej dwumiesięcznymi niemowlętami.

Fitness dla mam i niemowląt to również zajęcia na basenie. Woda to naturalne środowisko dla dzieci i jeśli tylko maluch nie wykazuje zbytniego lęku, można wybrać się z nim na basen.  Trening z niemowlakiem nie musi być nudny i wymagający dużego zaangażowania w planowaniu wolnego czasu oraz nakładu specjalnych środków. Ćwiczenia mamy i dziecka to chwile pełne szczęścia i wspaniałego kontaktu. Im więcej oboje macie ruchu, tym więcej uśmiechu gości na waszych twarzach.

Pamiętaj! Zanim zaczniecie ze swoim maluchem wspólne hasanie na podłodze, warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem i uzyskać od niego zielone światło na ćwiczenia.

Weronika Świerzewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót