Ukryta opcja słodząca
Syrop glukozowo-fruktozowy – tajemniczy składnik
Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy i skąd się wziął?
Nie zdziwi pewnie fakt, że tak jak wszystko, co tuczące, smaczne i czasem niestety rakotwórcze, bohater tego artykułu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wytwarzany jest z kukurydzy, stąd jego inna nazwa – syrop kukurydziany. Składa się z glukozy i fruktozy, czyli dwóch cukrów prostych. Jest dużo łatwiejszy w użyciu w przemyśle spożywczym niż cukier, ponieważ jego naturalną formą jest ciecz.
W organizmie działa podobnie jak biały cukier – sacharoza. Powoduje wyrzut insuliny, krótkie uczucie sytości i następnie w niedługim czasie głód. Istnieją jednak opinie, jakoby był zdrowszy aniżeli zwykły cukier. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z nieświadomości konsumenckiej. Człowiek nie widzi w składzie cukru i automatycznie myśli, że taki produkt nie jest szkodliwy i można go zjeść więcej. W ogólnym rozrachunku spożywamy go więc znacznie więcej niż powinniśmy.
Gdzie go znajdziemy?
Niestety obecnie syrop glukozowo-fruktozowy jest praktycznie wszędzie, a to ze względu na dużą łatwość użycia. Dodawany jest do płatków śniadaniowych, soków, napojów, jogurtów, słodyczy, keczupu czy dżemu. Dlatego aby uniknąć zbyt dużego spożycia węglowodanów, należy dokładnie czytać etykiety, a przede wszystkim wiedzieć, czego na nich szukać.
Anna Jaworska
___________________________REKLAMA
___________________________________