Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Ulga dla nóg: ruszczyk kolczasty i kasztanowiec

Data publikacji: 13 maja 2024, 15:41
Godziny spędzone przy biurku, siedzący tryb życia lub praca wymagająca pozycji stojącej powodują, że wiele osób dotyka problem tzw. ciężkich nóg. Ulgę mogą przynieść spacery oraz odpowiednie ćwiczenia a także produkty, w których składzie znajdziemy ekstrakt z kłącza ruszczyka kolczastego oraz kasztanowiec.

Spis treści:

Ruszczyk kolczasty – pochodzenie

Myszopłoch kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) znany bardziej jako ruszczyk kolczasty pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i obecnie jest rośliną rosnącą nie tylko w Europie, ale także w Iranie, Afryce Północnej i na niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych. Owoce ruszczyka to kuliste czerwone jagody, które dojrzewają we wrześniu. Najwięcej substancji czynnych stosowanych w zielarstwie zawartych jest w jego części podziemnej, czyli kłączach, które zawierają: saponiny sterolowe, głównie ruskogeninę i neoruskogeninę, oraz w mniejszych ilościach ruscynę, ruskozydi flawonoidy. Kłącza te zbiera się późną jesienią.

Właściwości lecznicze i przeciwskazania do stosowania

Substancja czynna ruszczyka kolczastego tj. ruskogeninia ma działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe, przeciwświądowe, zmniejsza przepuszczalność naczyń i zwiększa ich elastyczność. Należy jednak pamiętać, że preparaty z ekstraktem tej rośliny nie powinny być stosowane u osób, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ obkurczanie naczyń krwionośnych sprzyja jego wzrostowi.

Ruszczyk w dobrym towarzystwie

Badania na grupie 10 246 pacjentów wykazały, że ruszczyk kolczasty w połączeniu hesperydyną i witaminą C istotnie zmniejsza nasilenie bólu, skurczów, ciężkości nóg i parestezji (uczucie mrowienia lub drętwienia na skórze).

Kasztanowiec i jego pochodzenie i właściwości lecznicze

W maju, gdy maturzyści mierzą się z egzaminem dojrzałości przechadzamy się wśród kwitnących kasztanów, na jesień zbieramy dojrzałe torebki nasienne z charakterystycznymi zielonymi kolcami zwane po prostu kasztanami. Kasztanowiec dziko rośnie w krajach takich jak: Grecja i Bułgaria, natomiast w Polsce możemy go znaleźć w parkach oraz w alejkach na osiedlach – jego najbardziej popularną odmianą jest kasztanowiec zwyczajny (kasztanowiec biały), który jest drzewem ozdobnym.

Właściwości lecznicze mają przede wszystkim niedojrzałe torebki nasienne, nasiona oraz kwiaty, a także kora z młodych gałązek. Czasem wykorzystywane są także liście. Kasztanowiec jest dobrze znany ze swoich właściwości wzmacniających naczynia krwionośne oraz zmniejszających obrzęki. Ekstrakt z nasion kasztanowca zawiera escynę, które pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, co przeciwdziała obrzękom i uczuciu ciężkości w nogach, ma także działanie przeciwzapalne oraz łagodzi ból.

W jaki sposób można skorzystać z dobroczynnych właściwości tych roślin?

Istnieje kilka sposobów. Można zastosować preparaty farmaceutyczne zawierające ekstrakty z ruszczyka kolczastego lub kasztanowca w postaci żeli, maści lub kremów, które można stosować miejscowo na skórę nóg. Innym sposobem jest przygotowanie naparów z suszonych ziół i stosowanie zimnych okładów lub do kąpieli stóp. Produkty zawierające ruszczyk kolczasty są dostępne bez recepty w postaci tabletek.  Znajdziemy wśród nich zarówno leki, jaki i suplementy diety.

Kremy i tabletki to nie wszystko

Obrzęki, uczucie ciężkości nóg, ból oraz często towarzyszące temu żylaki powinniśmy przede wszystkim skonsultować z lekarzem, by zdiagnozować przyczynę zjawiska. Warto pamiętać, że ulga dla nóg nie polega tylko na zewnętrznym działaniu preparatów. Regularna aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, a także prawidłowa dieta bogata w witaminy i minerały są kluczowe dla utrzymania kondycji naszych nóg. Dbanie o ich zdrowie to nie tylko kwestia wygody – wpływa ono także na nasze ogólne samopoczucie i jakość życia. Dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami pielęgnacyjnymi i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom. Ruszczyk kolczasty i kasztanowiec to tylko dwie z wielu roślin, które mogą pomóc nam w tej drodze do zdrowszych i szczęśliwszych nóg.

Źródła:

Chudek J., Ziaja D. Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej w: Chirurgia Polska 2017, 19, 1–2, 13–17, s. 14.

Autor: Małgorzata Sajdak

Image by standret on Freepik
Powrót