Uraz akustyczny to najczęstsza choroba zawodowa w Polsce. Co może ją powodować?
Uraz akustyczny. Dowiedz się, jak wygląda leczenie przewlekłego i ostrego urazu akustycznego ucha
Spis treści:
Uraz akustyczny – czym jest?
Uraz akustyczny to upośledzenie słuchu spowodowane hałasem, związane głównie z uszkodzeniem narządu Cortiego – elementu ucha wewnętrznego. Wyróżniamy ostre urazy akustyczne spowodowane dźwiękiem o bardzo wysokim natężeniu powyżej 130 decybeli, np. wybuchem lub wystrzałem broni palnej w bliskiej okolicy, oraz przewlekłe urazy akustyczne, które są skutkiem długotrwałego narażenia na umiarkowany hałas o natężeniu około 80 decybeli, najczęściej występującego w miejscu pracy. Także długotrwałe słuchanie muzyki przez słuchawki umieszczane w kanale słuchowym zewnętrznym może spowodować rozwinięcie się przewlekłego urazu akustycznego. Uraz akustyczny są najczęstszą chorobą zawodową w Polsce! Dotyczy najczęściej muzyków, robotników drogowych i osób obsługujących głośne maszyny.
Uraz akustyczny ucha – objawy i diagnostyka
W przypadku ostrego urazu akustycznego, głównymi objawami są ból, szumy uszne, głuchota, czasem krwawienia z ucha. Natomiast w przewlekłym urazie akustycznym nasilenie objawów jest uzależnione od natężenia dźwięku, czasu ekspozycji i indywidualnej wrażliwości na hałas. W tym przypadku dominują: stopniowe obustronne upośledzenie słuchu, uczucie ciśnienia w głowie i w uchu, szumy uszne i pogorszenie koncentracji. Często objawy te są bagatelizowane, do czasu, kiedy pacjent zauważy pogorszenie rozumienia mowy. Do postawienia diagnozy niezbędne jest badanie otolaryngologiczne i audiometryczne.
Uraz akustyczny – leczenie
Leczenie ostrego urazu odbywa się w szpitalu, gdzie podaje się glikokortykosteroidy i dekstran małocząsteczkowy. Jeśli doszło do pęknięcia błony bębenkowej, konieczny może się okazać zabieg tympanoplastyki, czyli jej odtworzenia. W przypadku przewlekłego urazu, ubytek słuchu może być odwracalny we wczesnych stadiach choroby i po zaprzestaniu pracy w szkodliwych warunkach. Niestety najczęściej jest trwały – wówczas konieczne staje się stosowanie aparatów słuchowych. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka! Unikajmy źródeł hałasu, a jeśli to niemożliwe, stosujmy ochraniacze na uszy.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________