W jaki sposób niewydolność nerek wpływa na życie chorego?
Przewlekła i ostra niewydolność nerek – poznaj objawy oraz jak wygląda leczenie niewydolności nerek
Przewlekła niewydolność nerek – objawy
Przewlekła niewydolność nerek jest postępującym, nieodwracalnym procesem, który nieuchronnie prowadzi do dysfunkcji nerek. Mówimy o niej wtedy, gdy uszkodzenie nerek utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, a wśród objawów są:
- białkomocz lub krwiomocz – w badaniu moczu,
- torbiele na nerkach – w badaniu obrazowym nerek,
- zmniejszenie przesączania kłębuszkowego (tzw. GFR) – upośledzenie czynności nerek.
Wielkość tego ostatniego oblicza się na podstawie przyjętych wzorców, a uzyskane wyniki pozwalają określić stadium choroby. Ostatnia, najcięższa faza, zwana mocznicą lub schyłkową niewydolnością nerek, kwalifikuje chorego do przeszczepu upośledzonego organu.
Ostra niewydolność nerek – przyczyny
Mimo że to gwałtowniejsza odmiana niewydolności nerek, to jest ona stanem w pełni odwracalnym. Najczęstszą jej przyczyną jest zmiejszenie przepływu krwi przez nerki – uszkodzeniu ulega miąższ nerek. Czynniki toksyczne, które również uszkadzają cewki nerkowe, to druga główna przyczyna skutkująca uszkodzeniem narządu. Należą do nich: antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i inne. Kolejną przyczyną może być uszkodzenie mięśni. Uwalniająca się z nich mioglobina może zatykać światło cewek.
Niewydolność nerek – leczenie i dieta
Leczenie każdej niewydolności nerek należy zacząć od rozpoznania jej przyczyny. Jeśli kłębuszki nerkowe nie zostały uszkodzone, usunięcie przyczyny pozwoli nerkom odzyskać sprawność. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, istotne jest niedopuszczenie do przewodnienia lub obrzęku płuc – wykonuje się w takim wypadku hemofiltrację lub hemodializę, a w ostateczności przeszczep nerki. Dieta chorych powinna być niskobiałkowa, pozbawiona tłuszczu zwierzęcego i soli.
Magdalena Bednarowicz
___________________________REKLAMA
___________________________________