Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Wakacje offline – czyli jak zorganizować czas dziecku bez smartfona

Data publikacji: 1 lipca 2024, 08:09
W końcu nadeszły upragnione wakacje. Długie dni i brak dodatkowych zajęć sprawiają, że dzieci najchętniej sięgnęłyby po telefon lub tablet na cały dzień, a rozmowy z rówieśnikami przeniosłyby do internetu. Psychologowie alarmują o nadmiernej ilości godzin, które nasze pociechy spędzają w świecie online. Co zatem robić z naszymi pociechami w czasie wolnym, gdy chcemy by były offline?

Spis treści:

Iść w stronę słońca: spacery i wycieczki

Najprostszym sposobem spędzania wolnego czasu z naszymi latoroślami, który skutecznie odciągnie je od ekranu, jest spacer. Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka, jego temperamentu oraz kondycji. Malucha wystarczy zabrać na spacer na plac zabaw, lody lub po prostu do lasu. Ważne, aby pamiętać o zabraniu wody i przekąsek. Pamiętajmy, że w upalne dni łatwo się odwodnić. Kolejnym nieodłącznym towarzyszem spaceru niech będą krem z filtrem, nakrycie głowy oraz aplikacja środków, które chronią przed komarami, kleszczami oraz meszkami. Starszaki są już oczywiście bardziej wymagające. Dla ich rozwoju dobrze, aby spacer obfitował w ćwiczenia, które wspierają integrację sensoryczną. Najprostszym sposobem jest zasłonięcie oczu naszej pociechy i zachęcenie jej, by dotykała różnych przedmiotów i próbowała odgadnąć, czego dotyka. Można tę zabawę wykonać w drodze do lasu, wówczas kilkulatek może dotykać elementów miejskiej przestrzeni, by później móc poczuć różnicę między tym, co jest wokół niego na co dzień oraz tym, co jest w parku lub lesie. Przedszkolaki można zachęcić przy okazji do dłużnych wypowiedzi, dzięki czemu ćwiczymy komunikację i budujemy relację między nami. Można w tym czasie zapytać szkraba, co chciałby robić, gdyby mógł znaleźć się w dowolnym miejscu na świecie. Młodzież najchętniej sama zorganizuje sobie spacer ze swoją paczką. Najważniejsze jest to, aby w ogóle chciała zalogować się do realnego świata, a o tym dobrze im przypomnieć.

Podróże bliższe i dalsze

Gdy udajemy się w dalszą podróż w blasku słońca możemy także urządzić piknik na łące lub w lesie. Zwiedzanie okolicy również może być ciekawą alternatywą dla siedzenia przed ekranem. Możliwości mamy bardzo dużo: parki rozrywki, z dinozaurami, miniatur, wodne, place zabaw wielkopowierzchniowe, tradycyjne i mini ZOO oraz wyjątkowo modne ostatnio alpakarnie. Dzięki nim zadowolimy nie tylko małych mieszkańców naszego domu, ale i tych średnich i całkiem dużych. Księżniczki i rycerze też rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Poszukajmy festynów lub imprez organizowanych przez grupy rekonstrukcyjne. To atrakcja dla całej rodziny, a przy okazji też ciekawa lekcja historii.

Planszówki dla małej i dużej główki

Dobrym i ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu z mniejszymi i większymi brzdącami są gry planszowe i zręcznościowe oraz tradycyjne puzzle. Z bogatej ofercie można znaleźć propozycje zarówno dla najmłodszych milusińskich, przedszkolaków, uczniów młodszych klas szkolnych, jak i nastolatków. Nie tylko rozwijają one myślenie, poprawiają koncentrację, ale przede wszystkim zbliżają domowników i wzmacniają więzi.

Pobudzamy ciało i duszę: warsztaty kreatywne i zajęcia sportowe

W czasie wakacji tradycyjne zajęcia dodatkowe zazwyczaj nie są prowadzone, ale niemal w każdej mniejszej czy większej miejscowości są organizowane spotkania pobudzające kreatywność. Zazwyczaj odbywają się one w ramach akcji z latem w nagłówku. Organizują je instytucje kultury (biblioteki, domy kultury) lub organizacje pozarządowe. Ich oferta jest bardzo bogata i obejmuje nie tylko zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, ale i sportowe na świeżym powietrzu, które w przypadku złej pogody odbywają się w obiektach sportowych. Czasem także i my dorośli możemy w nich uczestniczyć i stworzyć witraże, bransoletki lub stanąć na jednej scenie z tymi, którzy są najbliżsi naszemu sercu.

Spotkanie z kulturą: kino, teatr, muzeum, koncert

Letnią porą w wielu miejscach można obejrzeć film w kinie plenerowym lub spektakl w parku, chociaż oczywiście można udać się także do tradycyjnego kina lub teatru, ale oczywiście te, które odbywają na dworze mają swój niepowtarzalny urok. Warto także zapoznać się w ofertą muzealną i wystawami przygotowanymi na czas przerwy od zajęć oraz koncertami plenerowymi w naszej miejscowości oraz u naszych sąsiadów.

Podróż do świata wyobraźni: książka na każdą pogodę

Książki możemy czytać nawet kilkumiesięcznym maleństwom, a maluch przyzwyczajony od najmłodszych lat do czytania chętnie uda się w podróż z papierowymi bohaterami. Czytanie poszerza wiedzę i zasób słownictwa, pobudza także wyobraźnię, rozwija wrażliwość i empatię, zwiększa zdolności analityczne oraz poprawia skupienie i koncentrację. No i oczywiście utrwala zasady ortografii i rozwija umiejętność ładnego pisania. Można także zachęcić małych i większych czytelników do narysowania bohaterów książki lub napisania własnych przygód.

Podsumowując

Możliwości spędzania czasu z dzieckiem bez telefonu jest bardzo dużo i jedyne, co nas ogranicza to my sami. Warto czasem spojrzeć na niebo, bo i tam mamy parę możliwości: lot balonem nad miastem, spacer w koronach drzew, wszelkie małe i duże szczyty, które można zdobywać z naszymi ukochanymi smykami.

Autor: Małgorzata Sajdak 

 

Image by freepik
Image by prostooleh on Freepik
Powrót