Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Wartości odżywcze jesiennych warzyw i owoców. Co warto jeść jesienią?

Nie rezygnuj z warzyw i owoców jesienią

Data publikacji: 14 listopada 2016, 05:54
Koniec sezonu letniego oznacza też koniec dostępu do sezonowych warzyw i owoców (tych nieimportowanych, nienasączonych chemią). Z talerzy znika pyszna fasolka szparagowa, bób, szparagi, a do ciast i deserów brakuje truskawek, wiśni i malin. Ale w zamian pojawiają się inne wartościowe warzywa i owoce. Zobaczmy, co warto jeść jesienią.

Wartościowe plony jesieni

Dynia – bogata w B-karoten, fosfor i potas, dodatkowo zupełnie pozbawiona sodu i ma szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystać do zup, ciast, makaronów i naleśników.

Cukinia - zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1 oraz beta karoten. Odkwasza organizm i korzystnie wpływa na trawienie. Dodatkowo jej „niewyraźny” smak jest szczególnie lubiany przez dzieci.

Buraki – te warzywa to samo zdrowie. Posiadają bardzo dużo pierwiastków mineralnych, m.in.  żelazo, wapń, magnez, potas i rzadko spotykany w warzywach: rubid i cez. Dodatkowo buraki zawierają też kwas foliowy, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu. Picie soku z buraków zalecane jest przy anemii, chorobach z pęcherzem, nowotworach (szczególnie układu pokarmowego), a nawet białaczce.

Jabłka – dostępne są przez cały rok i zawierają dużą ilość witaminy C przez co wspomagają odporność. Ponadto, surowe owoce wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby. Sprzyjają też procesom trawiennym.

Śliwki – przede wszystkim węgierki i renklody zawierają dużo pektyn, które działają oczyszczająco na układ trawienny. Owoce te zawierają sporą ilość witamin z grupy B, dlatego działają korzystanie na układ nerwowy, co ma wpływ na dobry nastrój.

Gruszki – zawierają potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor oraz jod. Spożywanie gruszek zaleca się szczególnie w stanach gorączkowych, problemach trawiennych i zatruciach. Dojrzałe owoce pobudzają trawienie i zapobiegają zaparciom. Dodatkowo, dzięki zawartości boru korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Jak widać, chłodniejsza pora roku wymusza nieco zmianę diety, ale wciąż na liście spożywanych składników mogą znajdować się zdrowe owoce i warzywa. Jeśli wybierzemy je rozsądnie, nasz jadłospis będzie niskokaloryczny, bogaty w witaminy i minerały, a nasz organizm dobrze odżywiony, co z pewnością poprawi nam nastrój.

Aniela Nowaczyńska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również