Wiek to tylko liczba!
Zadbajmy o dietę
Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, to jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Wraz z wiekiem zmieniają się nieco potrzeby żywieniowe naszego organizmu. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę spowolnienie metabolizmu. Ma to związek ze spadkiem aktywności fizycznej, a co za tym idzie zmniejszonym zapotrzebowaniem na ilość dostarczanej energii. Dlatego też, nasze posiłki powinniśmy oprzeć na produktach o niższej zawartości kalorii. Oczywiście w żadnym wypadku nie może to oznaczać głodówki. Organizm niezmiennie potrzebuje odpowiedniej ilości makro i mikroelementów. W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednią ilość białka w naszej diecie. Z wiekiem organizm nabiera skłonności do utraty masy mięśniowej. Aminokwasy zawarte w białku są budulcem mięśni i ich odpowiednia ilość pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej. Głównym źródłem białka powinny być ryby, chude mięso (drób), jaja kurze, warzywa strączkowe. Świetnym rozwiązaniem będą również nutridrinki, które oprócz białka zawierają wiele ważnych mikroelementów. Nie zapominajmy także o węglowodanach, które są głównym paliwem dla naszego mózgu i całego organizmu. Doskonałym wyborem będzie ryż, kasza, makaron pełnoziarnisty. Nie eliminujmy też ziemniaków, które są świetnym źródłem węglowodanów i dodatkowo odkwaszają nasz organizm. O ile nie polejemy ich tłuszczykiem spod schabowego z pewnością nie przyczynią się do nabierania zbędnych kilogramów. Równie ważne będą warzywa, które powinniśmy dodawać do każdego posiłku. Stanowią źródło błonnika mającego zbawienny wpływ na nasz układ trawienny. Szczególnie zimą nie zapominajmy o tłuszczach zarówno roślinnych jak i zwierzęcych, które poza dostarczeniem potrzebnych kalorii pełnią wiele ważnych funkcji, jak choćby wspomaganie pracy układu nerwowego czy krwionośnego. Warto zapewnić także odpowiednie odżywienie dla naszego mózgu. Wartościowych składników dostarczą nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach, oliwie z oliwek, migdałach, awokado. Na rynku znajdziemy również wiele gotowych produktów, takich jak tonik witalny, który świetnie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz krążenia. Naszą dietę powinniśmy uzupełnić także o suplementy witaminowe, które szczególnie w okresie zimowym, wzmocnią naszą odporność. Ważnym elementem, również w chłodne dni, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wraz z wiekiem nasze naturalne pragnienie słabnie, dlatego szczególnie ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk regularnego picia (najlepiej wody mineralnej).
Aktywność fizyczna kluczem do dobrego zdrowia
Nawet w późniejszych latach życia, aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego rozkładu dnia. Dobierając odpowiedni rodzaj aktywności musimy wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia, przebyte choroby czy urazy. Pamiętajmy, że ruch nie musi oznaczać hektolitrów wylanego potu. Długi spacer zamiast jazdy autem, rezygnacja z windy na rzecz wejścia po schodach czy poranny zestaw ćwiczeń rozciągających, zawsze będą świetnym wyborem. Bez względu na wiek i porę roku polecane przez specjalistów są też zajęcia jogi. Pozwolą one zadbać o nasze stawy i kręgosłup. Wbrew pozorom, nawet dla osób starszych, polecany jest trening siłowy. Oczywiście z odpowiednio dobranym obciążeniem i zestawem ćwiczeń. Mocne mięśnie to podstawa zdrowej sylwetki. Pomagają utrzymywać odpowiednią postawę, zapobiegają zwyrodnieniom stawów i kości. Szkielet mięśniowy to fundament zdrowego kręgosłupa. Siłownie i kluby fitness oferują zestawy maszyn, na których bezpiecznie można wykonywać dane ćwiczenie. W ofercie znajdują się również zajęcia grupowe dla seniorów, to świetny wybór na zimowe wieczory. Dobrym pomysłem będą również regularne wizyty na basenie. To forma aktywności odpowiednia również dla osób ze schorzeniami narządów ruchu.
Rozwijajmy swoje pasje!
Jeśli już zadbamy o nasze ciało, nie zapominajmy również o umyśle. Świetne samopoczucie, łatwość koncentracji czy dobra pamięć – na te wszystkie cechy mamy ogromny wpływ. Warto znaleźć sobie pasję, która będzie dawać nam radość. Niezależnie od tego czy będzie to literatura, szydełkowanie, zbieranie znaczków czy rozwiązywanie krzyżówek. Pasja zapewni nam codzienną dawkę endorfin oraz będzie gimnastyką dla mózgu. Pomoże to utrzymać go w świetnej kondycji i zapobiegać schorzeniom charakterystycznym dla starszego wieku. Oprócz odpowiedniej diety, dużą pomocą będą również suplementy wspomagające pracę mózgu. Ważne, aby zawierały takie składniki jak lecytyna, witaminy z grupy B, magnez, kwasy Omega 3, 6 i 9, luteolinę, taurynę. Niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne mają także kontakty towarzyskie. Dlatego wychodźmy z domu jak najczęściej, spotykajmy się ze znajomymi oraz rodziną. Według badań kontakty społeczne są jednymi z najważniejszych narzędzi w walce z depresją i innymi schorzeniami sfery mentalnej.
Nie zapomnijmy o badaniach
Niezależnie od wieku, regularne badania są kluczowe do utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Podstawowe badania krwi, próby wątrobowe, badanie hormonów tarczycy oraz poziomu kreatyniny pozwolą nam mieć obraz naszego zdrowia oraz odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące sygnały jakie wysyła nam nasz organizm. Niedobory mikroelementów można łatwo uzupełnić za pomocą odpowiednich suplementów, natomiast potencjalne choroby są o wiele łatwiejsze do wyleczenia we wczesnych stadiach rozwoju. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest w naszych rękach.
Łukasz Pieńkowski
___________________________REKLAMA
___________________________________