Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Wiosenna odnowa skóry

Wybierz produkty wykonane na bazie naturalnych surowców

Data publikacji: 30 marca 2021, 08:39
Zima daje nam się we znaki na wiele sposobów. Krótkie, pochmurne dni, nieprzyjemna pogoda skłaniająca do pozostawania w domu, a w tym roku także ograniczenia spowodowane przez pandemię pogarszają samopoczucie i zdrowie. Cierpi także skóra, pozbawiona światła słonecznego, wysuszana przez powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Częste stosowanie środków odkażających przyspiesza wysuszanie dłoni, może powodować problemy dermatologiczne.

Spis treści:

Wiosna powinna przynieść ulgę, jednak zmiana pogody i towarzysząca jej poprawa kondycji skóry jest powolna. Zamiast cierpliwie czekać na ciepłe dni, znosząc dyskomfort spowodowany przesuszeniem skóry, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc sobie przy pomocy dobrych i bezpiecznych kosmetyków. Tym bardziej że poprawa nastroju jest równie ważna, jak poprawa wyglądu i zdrowia.

 

Naturalnie skuteczne

Wśród wielu kosmetyków można znaleźć produkty wykonane na bazie naturalnych surowców. Zasługują na szczególną uwagę, ponieważ łączą dwie bardzo pożądane cechy: delikatność i skuteczność. Domowy zestaw wiosennych kosmetyków może być bardzo rozbudowany, ale jego podstawę zawsze stanowią używane na co dzień artykuły pierwszej potrzeby: mydło (najlepiej w płynie), żel pod prysznic oraz balsam do ciała i kremy.

 

Mydło w płynie

Wybierając mydło, warto zwrócić uwagę na jego postać. Tradycyjne mydła w kostkach sprawiają nieco kłopotów. Trudno utrzymać je w czystości, pozostawione w wilgotnym pojemniku rozmiękają. Jeśli używa ich kilka osób, mogą być źródłem infekcji. Mydła w płynie nie mają tych wad, w dodatku są z reguły delikatniejsze. Pożądanymi składnikami są sok z aloesu, proteiny pszenicy, gliceryna i naturalne probiotyki. Dzięki nim częste mycie rąk nie naraża skóry na wysychanie.

 

Krem do rąk

Dodatkowe zabezpieczenie skóry dłoni zapewniają kremy do częstego stosowania. Nawilżają skórę, wspomagają odbudowę tkanek, łagodzą dyskomfort spowodowany wysychaniem i pękaniem naskórka. Pomagają w tym: oliwa z oliwek, oleje roślinne (na przykład z orzechów makadamia, awokado, kokosa, lnu, słonecznika, arganowy), które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.

Popularnym składnikiem jest masło shea, zmiękczające i odżywiające skórę. Podobnie działa kwas hialuronowy, który ma także działanie nawilżające, oraz alantonina i panthenol.

Dobry krem ma konsystencję ułatwiającą aplikację i przyspieszającą wchłanianie substancji aktywnych przez skórę.

 

Żel pod prysznic

Najlepszym rozwiązaniem do kąpieli są żele pod prysznic. Mogą zawierać składniki podobne jak mydła w płynie oraz dodatki, dzięki którym zyskują dobroczynne działanie. Na przykład ekstrakt z rozmarynu, który ma działanie antyoksydacyjne, oraz nawilżającą i uelastyczniającą skórę glicerynę. Oliwa z oliwek wygładza i nawilża skórę.

 

Balsam do ciała

Po wieczornej kąpieli dodatkową ulgę przynosi skórze stosowanie balsamu do ciała. Jego konsystencja ułatwia rozprowadzanie kosmetyku po całym ciele i przyspiesza działanie naturalnych składników odżywczych. Oprócz olejów i ekstraktów z roślin w składzie balsamów spotyka się mocznik, który zmiękcza skórę, przenikając przez warstwę rogową naskórka. Dodatek ekstraktu z rozmarynu i witamina E sprawiają, że balsam działa antyoksydacyjnie i spowalnia proces starzenia skóry.

 

Krem do twarzy

Skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania, zwłaszcza jeśli obciąża ją stosowanie kosmetyków do makijażu. Naturalne kremy zawierają minimalne ilości substancji zapachowych, albo nie zawierają ich wcale. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia alergii przy regularnym stosowaniu. Najważniejsze są składniki wspierające regenerację skóry, dające odprężenie, zmniejszające napięcie tkanek.

Wybierając kremy, warto znaleźć kosmetyki zarówno na dzień, jak i na noc. Z reguły są to dwa różne kremy o odpowiednio zbilansowanym składzie i właściwej konsystencji.

 

Piotr Kołaczek

Powrót