Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Witrektomia - czy rzeczywiście jest operacją ostatniej szansy?

Przebieg, wskazania i postępowanie po zabiegu

Data publikacji: 20 marca 2017, 01:50
Gałka oczna to jeden z najbardziej złożonych narządów w ciele człowieka. W rzeczywistości jest ona fizycznym układem optycznym, którego funkcją jest odbieranie bodźców wzrokowych z otaczającego nas świata. Niestety, niekiedy dochodzi do sytuacji, że ten ważny narząd zmysłowy ulega uszkodzeniu. Wtedy często okazuje się, że metodą ostatniej szansy (i równocześnie najskuteczniejszą) jest witrektomia.

Na czym polega zabieg?

Zabiegi witreo-retinalne (witrektomie) są grupą procedur medycznych polegających na usunięciu całości albo fragmentu ciała szklistego z gałki ocznej. Ciało szkliste jest galaretowatą substancją, składającą się niemal w 99% z wody i umożliwiającą skupienie światła na siatkówce. Niekiedy zdarza się, że ciało szkliste przestaje być przezierne i światło nie może swobodnie przedostać się do siatkówki. Właśnie w takich momentach, gdy ostrość wzroku jest skrajnie obniżona albo wręcz mamy do czynienia z niedowidzeniem, lekarze podejmują decyzję o wykonaniu witrektomii.

Zabieg ten polega na wykonaniu nacięcia w twardówce i wprowadzeniu do gałki ocznej specjalnych narzędzi. W trakcie zabiegu lekarz usuwa fragment albo całość ciała szklistego, a następnie wypełnia pustą przestrzeń substancją mającą na celu zapewnienie odpowiedniego napięcia w gałce i przyciśnięcie siatkówki do tylnej ściany oka.  

Wskazania do witrektomii

Do niedawna zabieg witrektomii kojarzony był jako tzw. „ostatnia deska ratunku”. Niekiedy wręcz wykonywany był w sytuacjach beznadziejnych, gdy lekarze nie dawali dużej szansy na odzyskanie przez pacjenta ostrości wzroku. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom i sprzętom medycznym witrektomia odznacza się bardzo dużą skutecznością i jest wykonywana coraz częściej. Do głównych wskazań do zabiegu należą:

  • wylewy krwi do wnętrza oka z powstaniem krwiaków;
  • choroby siatkówki, takie jak odwarstwienie siatkówki, krwotoki podsiatkówkowe czy niedrożności naczyń siatkówkowych;
  • powikłania po innych chorobach gałki ocznej zaburzających przezierność ciała szklistego (np. powstawanie gęstych mętów w wyniku stanów zapalnych).

Zalecenia po zabiegu

Obecnie powikłania po witrektomii występują coraz rzadziej. Ich występowanie, a jednocześnie skuteczność zabiegu zależy jednak przede wszystkim od przestrzegania zaleceń lekarskich. W zależności od substancji jaką lekarze wypełnili gałkę oczną w trakcie zabiegu (powietrze lub specjalny olej), należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przez okres kilku tygodni należy zachować jak największą higienę gałki ocznej. Najlepiej w ogóle jej nie dotykać oraz unikać kontaktu oka z wodą. Wiąże się to z potrzebą np. dużej ostrożności w czasie kąpieli. Jeżeli lekarze w trakcie zabiegu wykorzystali specjalną mieszaninę powietrza, pacjent zostanie poinformowany o konieczności utrzymywania w ciągu dnia pozycji pochylonej oraz spania na brzuchu przez ok. 6 – 8 tygodni. W tym czasie również bezwzględnie przeciwwskazane są podróże samolotem. Mogą one doprowadzić do rozprężenia gazu w gałce ocznej i jej uszkodzenia.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót