Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Wodogłowie u dzieci

Poznaj przyczyny, objawy oraz dowiedz się, jak wygląda leczenie wodogłowia u dzieci

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 09:30
Wodogłowie u dzieci powoduje, że mali pacjenci nie rozwijają się prawidłowo. Jak sama nazwa wskazuje, wodogłowie to nagromadzenie się w głowie wody, a dokładnie płynu mózgowo-rdzeniowego. Zazwyczaj wodogłowie u dzieci powstaje w okresie płodowym, jednak są też takie przypadki, kiedy rozwija się ono już po urodzeniu. Wtedy mamy do czynienia z wodogłowiem nabytym. Zarówno wodogłowia wrodzonego, jak i nabytego nie da się całkowicie wyleczyć. A zmiany powstałe w mózgu w wyniku choroby zazwyczaj są nieodwracalne.
Wodogłowie wrodzone u dzieci – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Wodogłowie u dzieci – objawy

Wodogłowie charakteryzują przede wszystkim objawy związane z:

  • powiększonym obwodem głowy dziecka,
  • uwypukleniem się ciemienia,
  • poszerzeniem żył skóry głowy,
  • ogólnym opóźnieniem rozwoju.

Czasami wodogłowiu towarzyszy zespół Hakima, który dodatkowo powoduje zaburzenia związane z chodzeniem oraz nietrzymaniem moczu. U starszych dzieci przy wodogłowiu mogą występować:

  • wymioty,
  • bóle głowy, 
  • utrata przytomności, 
  • problemy z oddychaniem.

W takich przypadkach niezwłocznie powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ istnieje bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

Wodogłowie u dzieci – przyczyny wodogłowia wrodzonego

Wrodzone wodogłowie najczęściej spowodowane jest zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. W wyniku zapalenia ropnego dochodzi do zatkania miejsc, przez które przepływa płyn mózgowy. Jeśli płyn nie ma ujścia, wtedy dochodzi do wodogłowia. Identycznie dzieje się też wtedy, gdy płyn nie może odpłynąć z powodu zablokowania przez guz czy zakrzep. Wodogłowie, którego przyczyny w większości przypadków powstają w okresie płodowym, niesie za sobą konsekwencje odczuwalne do końca życia.

Wodogłowie u płodu – leczenie

Dotychczas nie wynaleziono metody farmakologicznej, która leczyłaby wodogłowie. Aby usunąć nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego, który odpowiada za wodogłowie, potrzebny jest zabieg chirurgiczny – jest to jedyne możliwe i skuteczne leczenie tej choroby. Dzięki takiemu zabiegowi można odprowadzić płyn na przykład do jamy brzusznej. Można również wszczepić zastawkę lub założyć zewnętrzny drenaż. Obecnie możliwe jest rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia wodogłowia już w okresie płodowym. Wodogłowie u płodu wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, dlatego zazwyczaj lekarz decyduje się na wszczepienie maluszkowi zastawki komorowo-owodniowej do układu komorowego mózgu płodu jeszcze przed jego przyjściem na świat. 

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót