Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny – czy wiesz, co robić?

Alergia na jad owadów jest częstym zjawiskiem - poznaj jej groźne konsekwencje

Data publikacji: 21 czerwca 2016, 11:43
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, nie ma nic przyjemniejszego niż przebywanie z całą rodziną na świeżym powietrzu. Chętnie organizujemy wtedy grilla lub inne aktywności poza domem. Lubimy również zajadać lody czy popijać zimne, słodkie napoje, by się ochłodzić. Niestety, to wszystko przyciąga owady, które nie zawsze są wobec nas zupełnie bezbronne. Ich jad może wywołać reakcję, która może nas zabić.
Pierwsza pomoc przy ukąszeniach - rodzinazdrowia.pl

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Anafilaksja, czyli wstrząs anafilaktyczny, to gwałtowna reakcja organizmu na kontakt z silnym alergenem. Chodzi tu przede wszystkim o uczulenie na jad owadów, na pokarmy, leki czy inne substancje (na przykład lateks). Wstrząs anafilaktyczny mogą wywołać także niektóre czynniki niealergiczne, takie jak np. niska temperatura.

Jak objawia się alergia na jad owadów i wstrząs anafilaktyczny?

Objawy wstrząsu anafilaktycznego mogą pojawić się od 5 minut do nawet 2 godzin od momentu kontaktu z alergenem. Do najczęstszych objawów należą: swędzenie, pokrzywka, katar, a nawet opuchnięcie języka i gardła. Pojawiają się również: spłycony, charczący oddech, czasem również kaszel i ból przy przełykaniu, wymioty, biegunka a także gorączka. Bardzo niebezpiecznym objawem jest nagły spadek ciśnienia krwi.

Pierwsza pomoc podczas wstrząsu anafilaktycznego

Udzielenie pierwszej pomocy przy ukąszeniach wymaga bardzo szybkiej reakcji – mamy zaledwie kilka minut, zanim w organizmie nastąpią nieodwracalne zmiany. Przede wszystkim, należy zadzwonić po pogotowie i położyć osobę płasko na ziemi z nogami uniesionymi do góry (lub na boku, jeśli chory wymiotuje). Gdy tylko jest to możliwe, usunąć źródło reakcji (na przykład wyciągnąć żądło). Jeśli chory posiada zestaw do podawania adrenaliny, należy to uczynić domięśniowo w udo (najlepiej, gdyby zrobiła to osoba przeszkolona), następnie należy podać choremu lek przeciwhistaminowy. Należy też monitorować stan chorego – sprawdzać, czy oddycha i czy wyczuwamy przepływ krwi do momentu przyjazdu pogotowia. Jeśli zauważymy, że ustało krążenie krwi lub chory przestał oddychać, musimy natychmiast rozpocząć resuscytację.

W czasie ciepłych dni musimy więc działać roztropnie. Nie wiadomo tak naprawdę, czy ktoś z naszych najbliższych nie jest przypadkiem uczulony na jad owadów. Jeśli jednak już dojdzie do nieszczęścia, musimy działać szybko i zdecydowanie.

Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót