Wybierasz się na spływ kajakowy? Zobacz, o czym musisz pamiętać
Sprawdź jak pływać kajakiem i co zabrać na kajaki. Dowiedz się gdzie pojechać i jak się ubrać na kajaki
Bezpieczny spływ – jak go zorganizować i co wziąć na kajaki?
Planowanie spływu kajakowego należy zacząć od wybrania rzeki i odcinka, który chcemy przemierzyć. Stopień trudności należy dopasować do wszystkich uczestników biwaku i unikać brawury. Na wąskiej rzece o rwącym prądzie nawet zwisająca gałąź może być niebezpieczna. Jeśli nie jesteśmy wprawnymi kajakarzami, warto wybrać znaną trasę, którą np. oferują biura organizujące tego typu wyprawy. Warto też zasięgnąć rady kogoś, kto taką trasą już płynął, szczególnie jeśli zabieramy ze sobą dzieci. Niezależnie od wieku kajakarzy cały czas mamy na sobie kamizelki asekuracyjne. Z pewnością nie są zbyt komfortowe i swobodniej płynie się bez nich, ale w krytycznej sytuacji mogą uratować życie. Innym elementem, o który warto zadbać to kajaki. Jeśli są wypożyczane (a tak jest najczęściej) koniecznie sprawdźmy ich stan (czy nie mają dziur, krzywizn itp.), także stan wioseł.
Niezbędnik, czyli jak się ubrać i co zabrać na kajaki
Podczas przygotowywania się na spływ kajakowy, warto się zastanowić jaki strój będzie najbardziej odpowiedni i co ze sobą zabrać. Nie jest to proste, zwłaszcza dla osób, które na taką wyprawę wyruszają po raz pierwszy. Jeśli chodzi o ubiór, należy przewidzieć każde warunki pogodowe, a więc zarówno mocne słońce, jak i solidne deszcze. Na upały koniecznie należy spakować nakrycie głowy, przewiewne t-shirty oraz krótkie spodenki. Spędzając cały dzień w pełnym słońcu warto zadbać o ochronę skóry i zaopatrzyć się w krem z bardzo wysokim filtrem. W przypadku ulewy trudno nam będzie pływać z parasolką, weźmy zatem ze sobą przeciwdeszczowe kurtki z kapturem i folie, którymi przykryjemy nasz ekwipunek. Najlepsze będą ubrania sportowe, z oddychającego materiału, który przepuszcza powietrze, a jednocześnie nie naraża nas na przewianie i przemarznięcie. Na nogi najlepiej włożyć buty żeglarskie lub buty neoprenowe ze wzmocnieniami z gumy przy podeszwie. A co zabrać na kilkudniowy spływ? W zależności od tego, gdzie będziemy spać – w namiocie, w samochodzie, a może w domkach – przydać się mogą materace, śpiwory, poduszki czy koce, a także rozkładane turystyczne stoliki, plastikowe sztućce oraz naczynia (nie trzeba ich myć), gazowa kuchenka z menażką i np. przenośna lodówka.
Gdzie na kajaki? Najciekawsze miejsca na spływy kajakowe
Najciekawsze miejsca na spływy w Polsce to m.in. Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior (takich jak np. Czarna Hańcza czy Wigry), a także jeziora na terenie Wielkopolski, m.in. w Puszczy Noteckiej czy w okolicach Przemętu. Inne godne polecenia miejsca na spływy kajakiem to: rzeka Rawka na Mazowszu, Rospuda na Suwalszczyźnie, Brda w Borach Tucholskich, a także Dunajec, Bóbr, Krutynia, Biebrza, Łupawa czy Drawa.
Marta Akuszewska
___________________________REKLAMA
___________________________________