Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Wyćwicz swój kręgosłup i atakującą go skoliozę!

Leczenie skoliozy – podstawowe informacje o skoliozie i jej leczeniu

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:11
Skolioza to jedna z najpowszechniej występujących wad kręgosłupa na świecie. Nie zważa ani na płeć, ani na wiek, a najbardziej sprzyja jej siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Ruch i poprawna postawa ciała to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z nią. Chcesz ulżyć swojemu kręgosłupowi? Wyprostuj się i zacznij ćwiczyć!
Skolioza - leczenie – informacje o metodach leczenia - rodzinazdrowia.pl

Skolioza kręgosłupa – czym różni się skolioza lędźwiowa i skolioza piersiowa

Kiedy mamy do czynienia ze skoliozą? Wtedy, gdy odchylenie kręgosłupa od normy, przekracza 10% i wyglądem zaczyna przypominać literę „S”. Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa – prawostronne lub lewostronne. Najczęściej występuje w odcinku piersiowym, dlatego mówimy o skoliozie piersiowej (czasem dotyka środkowej części pleców, rzadziej odcinka lędźwiowego). Najpowszechniejsza jest skolioza idiopatyczna, występująca u dzieci i nastolatków (związana z intensywnym wzrostem). Przyczyny występowania nie są do końca znane, ale zwykle dopatruje się ich w braku aktywności fizycznej. Niemały wpływ ma też zła postawa podczas siedzenia. Ogólne przyczyny skoliozy dotyczą wad wrodzonych lub nabytych. Do charakterystycznych objawów należą: różnica w poziomie ramion i łopatek, pojawienie się garbu z lewej lub prawej strony klatki piersiowej, uwypuklenia w okolicy lędźwiowej lub nierówne wcięcie w talii. Alarmujące jest również drętwienie, osłabienie kończyn dolnych i ból.   

Leczenie skoliozy – jakie są metody leczenia?

Regularnym badaniom kręgosłupa poddawane są dzieci i młodzież, dlatego ich wady wyłapuje się najszybciej (a następnie kieruje na odpowiednie ćwiczenia korekcyjne). U dorosłych skolioza może być bezobjawowa, a osoby posiadające tę samą wadę mogą doznawać innych dolegliwości. Niestety o wizycie u lekarza decyduje dopiero ból lub dziwny wygląd pleców. Pierwszym etapem leczenia jest obserwacja, którą poprzedza wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa. Po kilku miesiącach wykonuje się kolejne zdjęcie, po to, by sprawdzić, czy zaszły nowe niepokojące zmiany. Konkretne leczenie skoliozy dotyczy zazwyczaj poważnych wad lub innych problemów (np. z chodzeniem). Ostatecznym działaniem jest przeprowadzenie operacji kręgosłupa, w którym umieszcza się specjalny implant. Kiedyś, zanim zaczęto wykonywać takie zabiegi, stosowano jeszcze gorset ortopedyczny. Każda forma leczenia skoliozy wymaga czasu (jest procesem długotrwałym). Niepoddanie się żadnej formie terapii pogłębia deformację kręgosłupa, może prowadzić do widocznego problemu w wyglądzie ciała bądź komplikacji układu oddechowego, sercowego i żołądka.

Skolioza - ćwiczenia na wzmocnienie stawów i mięśni

Nie każda wykryta skolioza wymaga leczenia (ponieważ np. nie pogłębia się i nie powoduje problemów w funkcjonowaniu). Chorym zaleca się jednak zmianę trybu życia na taki, w którym będzie więcej aktywności fizycznej. Ćwiczenia przeciwko wadom kręgosłupa są świetnym działaniem profilaktycznym i efektywnym przy niedużych deformacjach. Ćwicząc wzmacnia się stawy i mięśnie, a ciało staje się bardziej elastyczne i zrelaksowane. Jeśli jednak odczuwalny jest dyskomfort lub ból, powinno się zasięgnąć rady specjalisty. Ten doradzi, jaka forma ruchu będzie właściwa, a z jakiej powinniśmy zrezygnować (dotyczy to zwłaszcza osób z poważną postacią skoliozy).

Dominika Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót