Wylecz łupież na dobre!
Diagnoza oraz leczenie łupieżu
Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo preparatów, których producenci gwarantują skuteczną walkę z łupieżem. Zanim jednak sięgniemy po jeden z nich, warto zastanowić się nad tym, jakie są w ogóle przyczyny jego powstania.
Diagnoza
Aby poprawnie zdiagnozować stan skóry naszej głowy, warto udać się na zabieg trychologiczny. Wykonywany jest on w niektórych salonach fryzjerskich i rozpoczyna się go od analizy naskórka i mieszków włosowych za pomocą małej kamerki, dzięki czemu możliwe jest dokładne zbliżenie i wykluczenie lub ustalenie występowania m.in. łuszczycy, łupieżu, nadmiernej ilości łoju, przesuszenia skóry. Można przy tym również sprawdzić, jaki mamy rodzaj włosów. Następnie wykonywany jest specjalny peeling, który usuwa wszystkie martwe komórki skóry, po czym myje się głowę szamponem oczyszczającym. Na sam koniec nakładana jest odżywiająca maska. Zabieg ten przywraca włosom blask oraz pozwala dociec przyczyny problemów skóry głowy, dzięki czemu można dopasować odpowiednie środki do pielęgnacji. Często jednak problem jest na tyle złożony, że niezbędna staje się wizyta u dermatologa, który może zainicjować leczenie środkami farmakologicznymi, np. oliwką salicylową lub suplementami diety.
Łupież suchy czy mokry?
O łupieżu suchym mówimy wówczas, kiedy skóra głowy nie wykazuje skłonności do przetłuszczania się i łojotoku. Zdecydowanie znacznie łatwiej jest zwalczyć go samodzielnie. Pomocne okażą się tutaj różnego rodzaju płukanki i szampony, które bazują między innymi na takich składnikach, jak brzoza, rumianek, łopian czy też pokrzywa. Jeżeli łupież ma postać mokrą, niezwykle ważna okazuje się wizyta u dermatologa, który zaproponuje nam odpowiednie leczenie. Kluczowe jest to, aby poznać przyczynę pojawiającego się łupieżu i podjąć działania, które zagwarantują jej zwalczenie.
Łupież łojotokowy
Bardzo często jest on następstwem suchego i objawia się tym, że płatki łupieżu są koloru żółtego lub brunatnego. Na jego wystąpienie narażone są przede wszystkim osoby, u których występuje łojotok. Oprócz tego, że łupież łojotokowy jest problemem natury estetycznej, to wielokrotnie towarzyszy mu pojawienie się bolesnych krostek, które są wynikiem wtórnych infekcji bakteryjnych. Nieleczony łupież łojotokowy może mieć poważne konsekwencje, m.in. prowadzi do tzw. łysienia łojotokowego czy do ogólnego zapalenia skóry. Zmiany wywołane łupieżem łojotokowym mogą pojawić się w postaci złuszczania skóry czoła, uszu czy też karku, a także w formie rumienia.
Z łupieżem na co dzień
Łupież jest przyczyną nie tylko nieprzyjemnych dla oka doznań estetycznych, ale także swędzenia. Drapiąc się, powodujemy jedynie jego przemieszczanie się po kosmykach włosów. Za ten niewątpliwy defekt odpowiadają bakterie i grzyby, m.in. drożdżaki Candida. Łupież może być także efektem zakażenia grzybiczego czy zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną, dlatego wizyta u lekarza specjalisty jest tutaj absolutną koniecznością. Często bowiem kosmetyki dostępne w sklepach nie wystarczają i trzeba sięgnąć po produkty z apteki, niektóre z nich wymagają recepty (m.in. oliwka salicylowa). Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, należy myć włosy w niezbyt ciepłej wodzie, najlepiej letniej, stosować napary z pokrzywy, a także często masować skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie.
Marta Akuszewska
Źródło: Magazyn Rodzina Zdrowia nr 11, wrzesień-listopad 2017, s.18-19.
Oliprox - Skuteczne połączenia przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe
Higiena i pielęgnacja w łojotokowym zapaleniu skóry (ŁZS) głowy i ciała, grzybicy oraz łupieżu.
- Składniki aktywne (m.in. klimbazol i pirokton olaminy) o udowodnionym działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.
- Redukują zaczerwienienie i świąd skóry.
- Zmiękczają łuski zrogowaciałej skóry i wspomagają ich usuwanie.
- Działają łagodząco i nawilżająco.
- Poprawiają kondycję włosów i nie wypłukują z nich koloru.
___________________________REKLAMA
___________________________________