Wymagająca skóra u seniorów
Najczęstsze problemy skórne u osób starszych
Spis treści:
- Utrata właściwości skóry związana z wiekiem
- Obszary problematyczne skóry w starszym wieku
- Utrata naturalnej ochrony
- Świąd skóry
- Mniejsza produkcja melaniny
- Właściwa pielęgnacja suchej skóry seniorów
Skóra osób starszych jest szczególnie wymagająca: traci jędrność i elastyczność. Poszczególne warstwy skóry stają się cieńsze, mają mniejszy przepływ krwi, a gruczoły prawie nie wytwarzają potu i sebum. Dlatego wymaga regularnej pielęgnacji.
Utrata właściwości skóry związana z wiekiem
Z wiekiem skóra stopniowo traci swoje właściwości, staje się cieńsza. Zmniejsza się elastyczność skóry, jej odporność na urazy, maleje wrażliwość na ból, rany trudniej się goją, z powodu mniejszej produkcji łoju i potu następuje wysuszenie i złuszczanie. Naskórek staje się bardziej suchy i szorstki, a skóra właściwa jest mniej elastyczna i sprężysta.
Przy suchej skórze zaburzona jest naturalna regulacja tłuszczu i nawilżenia skóry. Skóra staje się szorstka i krucha, w skrajnych przypadkach pojawiają się pęknięcia i egzema. Na suchość skóry szczególnie cierpią seniorzy, ponieważ wraz z wiekiem skóra wytwarza mniej wilgoci. Do suchości skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, takie jak zimno i ciepło, a także niedożywienie i choroby.
Obszary problematyczne skóry w starszym wieku
Prawie każda starsza osoba ma suchą skórę na stopach, nogach i ramionach. Łagodne formy można rozpoznać po małych białych łuskach. Podrażnienia na skórze, które krwawią i mogą prowadzić do stanów zapalnych, są oznakami silnej suchości. Skóra zaczyna nieprzyjemnie swędzieć. Drapanie tylko pogarsza wygląd skóry i może prowadzić do infekcji. Wielu seniorów skarży się na bolesność w fałdach skórnych: wilgoć i ciepło może gromadzić się między fałdami skóry – na przykład pod pachami, piersiami lub na pachwinach, niosąc ryzyko infekcji.
Utrata naturalnej ochrony
Z wiekiem skóra traci swoją naturalną ochronę, czyli tzw. płaszcz lipidowy, chroniący ją nie tylko przed utratą wody, ale także przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Ceramidy, czyli związki lipidowe znajdujące się w warstwie rogowej naskórka dbają o elastyczność skóry oraz chronią ją przed utratą ciepła.
Świąd skóry
To dolegliwość spowodowana nadmiernym wysuszeniem skóry. Do tak zwanego świądu starczego przyczynia się nadmierne pobudzenie receptorów bólowych obecnych w skórze. Może on manifestować się uczuciem pieczenia, mrowienia czy kłucia. Przyczyną świądu mogą być też towarzyszące choroby, jak: cukrzyca, schorzenia nerek, wątroby, tarczycy, atopowe zapalenie skóry, czy też nowotwory.
Mniejsza produkcja melaniny
Z wiekiem następuje również zaburzenie produkcji melaminy, czyli znajdującego się w naszej skórze pigmentu chroniącego przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wraz z zaburzaniem jego produkcji pojawiają się przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne, przez co skóra staje się nadmiernie blada, a czasem pojawiają się na niej charakterystyczne brązowe plamy. W związku z tym rośnie ryzyko rozwoju raka skóry, szczególnie raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego.
Właściwa pielęgnacja suchej skóry seniorów
● Unikajmy klasycznego mydła, które wysusza skórę i zaburza jej naturalne funkcje ochronne.
● Tłuste produkty myjące, takie jak olejki pod prysznic i mydła syntetyczne, uzupełniają poziom lipidów i są łagodne dla skóry.
● Produkty z mocznikiem, gliceryną lub kwasem mlekowym mogą pomóc w wysuszeniu skóry.
● Kremy, maści lub balsamy na bazie oleju / tłuszczu regulują poziom nawilżenia skóry i poprawiają jej funkcje ochronne poprzez nawilżanie.
● Aby nie podrażniać skóry, zaleca się stosowanie produktów bezzapachowych.
● Unikajmy produktów z olejkami eterycznymi i preparatów na bazie alkoholu, które mogą podrażnić wrażliwą skórę.
Jolanta Witkowska
___________________________REKLAMA
___________________________________