Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy wewnętrzne

WZW typu C – czy jesteś w grupie ryzyka?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – poznaj objawy, jak wygląda leczenie

Data publikacji: 4 marca 2016, 15:33
Kiedy myślimy o chorobach zakaźnych, o niebezpieczeństwach związanych z przyjmowaniem narkotyków, ryzykownymi zbliżeniami seksualnymi, od razu przed oczami pojawia nam się wirus HIV. Mało kto w takich sytuacjach potrafi wskazać podobne schorzenia, a jednym z takich schorzeń jest wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – rodzinazdrowia.pl

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?

O istnieniu wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C spekulowano już w latach 70. XX w. Jednakże jego istnienie udało się udokumentować dopiero w 1989 r. Odpowiedzialnym za ten typ zapalenia wątroby jest wirus HCV, którego prawdopodobnymi nosicielami jest nawet 25% populacji.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez kontakcie z krwią nosiciela. W krajach wysoko rozwiniętych głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa HCV jest zażywanie narkotyków – używanie wielokrotnie tej samej igły, często przez wiele osób. W krajach rozwijających się najczęściej do zakażenia wirusem dochodzi w szpitalach podczas zabiegów medycznych (przeszczepy narządów, transfuzje krwi, a nawet zabiegi dentystyczne). Innymi sytuacjami, które stanowią ryzyko zakażenia wirusem HCV, są na przykład przygodne kontakty seksualne oraz tatuowanie ciała w miejscach o niskim standardzie higieny.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - rodzinazdrowia.plZakażenie wirusem zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Nawet badanie krwi może nie wykazać obecności wirusa u osoby zarażonej (zwłaszcza jeśli od ryzykowanego zachowania nie minęło wystarczająco czasu) – ujawnia się on dopiero od 11 dni do nawet 70 dni od zakażenia. Jeśli już podczas zakażenia wirusem HCV jakieś objawy wystąpią (co zdarza się u ok. 15% zakażonych), to jest to zmęczenie, zażółcenie białek oczu oraz skóry, a także brunatna barwa moczu (wywołana przez pojawienie się w nim hemoglobiny), zmniejszenie apetytu oraz mdłości. U 10% do nawet 50% zakażonych choroba nie wymaga leczenia, tylko ustępuje samoistnie. Układ odpornościowy chorego zwalcza wirusa – podobnie jak dzieje się to np. z wirusem grypy. Co ciekawe, wśród tej grupy większość stanowią młode osoby i kobiety. Spośród osób zakażonych aż 80% zapada w formę przewlekłą, która potrafi nie dawać o sobie znać przez dekady, by ostatecznie objawić się w postaci marskości lub raka wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może wywierać skutek nie tylko na wątrobę, może ono wywołać między innymi cukrzycę czy choroby skóry.

Zakażenie wirusem HCV – jak mu zapobiec?

Niestety nie istnieje szczepionka na zapalenie wątroby typu C. Możemy oczywiście zachować odpowiednie środki ostrożności. Podczas przygodnych stosunków seksualnych należy zawsze używać prezerwatyw – zasada jest taka sama jak przy wirusie HIV. Dodatkowo nie należy użyczać nieznanym osobom przedmiotów osobistego użytku, które nawet potencjalnie mogą mieć kontakt z krwią (chodzi tu o takie przedmioty jak nożyczki do paznokci, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów). Jeśli zaś rozważamy zrobienie sobie tatuażu, to musimy dokładnie i z rozwagą sprawdzić salon tatuażu, w którym chcielibyśmy zrobić zabieg. Musimy mieć pewność, że warunki sanitarne są w najlepszym porządku, igły są zmieniane po każdym kliencie, a sam salon jest utrzymany w czystości.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – leczenie

Wzw typu C - rodzinazdrowia.plLeczenie zapalenia wątroby musi bezwzględnie odbywać się pod nadzorem lekarza. Wyznacza on terapię optymalną dla pacjenta. Leczenie polega na podawaniu takich leków jak interferon czy rybawiryna.

Jako element terapii przede wszystkim konieczne jest odstawienie alkoholu i (w dalszej kolejności) papierosów, a także w miarę możliwości leków. Działanie to ma zadanie odciążenie wątroby i uniknięcie jej uszkodzenia.

Trzeba również nadmienić, że ciężka odmiana wirusowego zapalenie wątroby typu C może być podstawą do przeszczepu wątroby.

WZW typu C jest chorobą uleczalną. Stosowana terapia może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Zdarza się jednak, że nie udaje się wyeliminować wirusa całkowicie. Stosuje się wtedy nowoczesne terapie wielolekowe o bardzo wysokiej skuteczności, które nie są jednak refundowane w Polsce.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C a ciąża

Ryzyko zakażenie dziecka wirusem HCV przez matkę jeszcze w brzuchu jest względnie niewielkie. Według niektórych szacunków wynosi 5%. Ryzyko wzrasta w czasie porodu, kiedy dziecko zostaje skąpane we krwi matki.

 
Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót