Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Z czym boryka się atopik?

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 2 listopada 2016, 00:07
AZS to choroba na całe życie, przy czym wchodząca w fazy zaostrzeń i remisji. Ich przebieg znacząco wpływa na jakość życia atopika. Dlatego powinien on szczególnie zadbać o codzienny komfort minimalizując objawy choroby i wydłużać okresy remisji. Kluczem do skutecznej terapii jest prawidłowa i regularna pielęgnacja skóry preparatami emoliencyjnymi.

Zmaga się z suchością skóry

Powszechnym problemem, który dotyczy aż 90% chorych na AZS, jest suchość skóry. To nieprzyjemny objaw, bo sucha skóra staje się wyjątkowo wrażliwa, szorstka i podatna na podrażnienia. Ponadto daje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, napięcia i pieczenia. Towarzyszy jej też często wysypka.

Ale swędzi!

Podstawowym objawem, który przeszkadza w codziennym życiu, jest świąd, nasilający się zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy. Uporczywe swędzenie zaburza sen i koncentrację dziecka, co powoduje często jego rozdrażnienie, niepokój i płacz, a przez to obniża komfort życia zarówno małego atopika, jak i całej jego rodziny. Gdy dziecko nie śpi, przerywa również sen rodzicom. Gdy ci choć na chwilę spuszczą go z oka, zaczyna się drapać lub ocierać o ubranie lub pościel i nie jest w stanie się przed tym powstrzymać.

Uporczywe swędzenie powoduje olbrzymią chęć drapania, czasami trudną do opanowania, a drapanie pogłębia zmiany skórne. W konsekwencji chory narusza barierę naskórkową, której przepuszczalność wzrasta, a przez to dochodzi do łatwiejszej utraty wody i do przenikania alergenów oraz substancji drażniących, które nasilają procesy zapalne. Może to powodować zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, a przez to ponownie nasilać świąd, prowadząc do błędnego koła.

Problemy skórne niemowląt i dzieci

U najmłodszych dzieci objawy AZS są najczęściej widoczne na policzkach, w cięższych przypadkach również na całej buzi, pupie, tułowiu, rączkach i nóżkach. U starszych dzieci zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim w zgięciach łokci i pod kolanami, a także na nadgarstkach, na karku, grzbiecie dłoni i stóp.

Rozwiązaniem na problemy skórne u niemowląt i dzieci są aktywne emolienty, które  przeciwdziałają suchości skóry na wielu poziomach. Z jednej strony tworzą okluzję, uzupełniając działanie naturalnego płaszcza lipidowego, dzięki czemu zmniejszają przeznaskórkową utratę wody (TEWL) i zatrzymują wodę w naskórku. Z drugiej strony uzupełniają ubytki lipidów cementu międzykomórkowego i wiążą wodę w głębszych warstwach naskórka, regenerując ochronną barierę naskórkową i zapewniając nawilżenie na optymalnym poziomie.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej

Funkcją emolientów jest przerwanie tego błędnego koła poprzez poprawę zaburzonych procesów w skórze.

Kosmetyki z aktywnymi emolientami przeciwdziałają swędzeniu na wielu poziomach. Przede wszystkim nawilżają i natłuszczają skórę, zwiększając szczelność ochronnej bariery naskórkowej, dzięki czemu pielęgnują i zabezpieczają przed wnikaniem alergenów
i substancji drażniących, zaostrzających świąd. Co więcej wykazują aktywność biologiczną, redukując świąd i stany zapalne.

Zadania te najlepiej spełnią zawarte w emolientach oleje pochodzenia roślinnego, zwłaszcza niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Wśród nich najcenniejsze dla skóry są kwas omega-6 i omega-3, zwłaszcza w proporcji zgodnej z fizjologią skóry 3:1, jaką spotykamy w oleju konopnym.

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót