Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Zabezpiecz się przed wszawicą

Okres wakacyjny sprzyja zakaźnym chorobom skóry głowy takim jak wszawica

Data publikacji: 1 września 2021, 09:10
To wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniające się schorzenie potrafi być niezwykle uciążliwe. Choć zwykle problem zaczyna się od dziecięcej głowy, wkrótce dotyczy wszystkich domowników, z którymi ma ono codzienną styczność. Jak zabezpieczyć się przed wszawicą? Które środki profilaktyczne będą najbardziej skuteczne i dlaczego?

Spis treści:

Wszy to małe, pozbawione skrzydeł owady, które żywią się krwią wysysaną po nakłuciu skóry żywiciela. Wszawica głowowa to zakaźna choroba pasożytnicza, której pierwszym symptomem mogą być gnidy, czyli małe, białe jaja wszy, które przyklejają się do włosów. Objawem choroby są także świąd oraz ogólny dyskomfort związany ze stanem zapalnym oraz zadrapaniami wynikającymi z pocierania miejsc po ukąszeniu wszy. Specjaliści alarmują o problemie, szczególnie wśród dzieci w wieku 5-15 lat. Choroba najczęściej występuje latem, kiedy aktywności socjalne najmłodszych sprzyjają zwiększonej, zbiorowej integracji (np. w ramach przebywania na półkoloniach, salach zabaw, wyjazdach na kolonie czy obozy).

Sposoby na wszawicę

W ramach profilaktyki warto stosować środki oparte o składniki naturalne, które wykazują działanie odstraszające wszy. Co ważne, regularnie stosowane, pozwolą ustrzec dziecko przed wystąpieniem tej dolegliwości, nawet, jeśli wśród jego rówieśników rozpoznano już wszawicę. Ochronne spraye przeciwwszawicze zawierają najczęściej takie składniki jak hydrolizowane proteiny pszenicy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy czy olej rycynowy. Stosowany miejscowo specyfik pozwala na utworzenie warstwy ochronnej na powierzchni włosa i jego ochronę przed zarażeniem wszawicą. Spraye oparte na składnikach pochodzenia naturalnego można stosować również na ubrania, skąd wszy mogą łatwo przedostać się na skórę głowy. Innym środkiem prewencyjnym są gumki przeciwwszawicze do włosów, które dzięki nasączeniu olejkami eterycznymi odstraszają wszy. Produkt ten z powodzeniem może być stosowany wielokrotnie jako ochrona skóry głowy zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Stosowanie wspomnianych produktów jest szczególnie ważne latem, kiedy dzieci mają więcej okazji do fizycznego kontaktu z rówieśnikami oraz współdzielenia się przedmiotami codziennego użytku (szczotki, grzebienie, gumki do włosów, nakrycia głowy itp.).

Leczenie wszawicy

Gdy nie uda się nam ustrzec przed wystąpieniem wszawicy do dyspozycji mamy środki biobójcze o działaniu neurotoksycznym, związki chemiczne o działaniu fizykalnym oraz szereg wyciągów roślinnych. Formuła wyrobów medycznych opartych na fizykalnym sposobie działania pozwala szczelnie pokryć narządy oddechowe wszy i gnid skutecznie je eliminując. Ich działanie jest szybkie – pozwala na niwelację problemu już w ciągu 15 minut, a dodatkowo uniemożliwia wykształcenie odporności pasożytów. W procesie leczenia pomocne może być również użycie specjalnego szamponu, którego działanie opiera się na mechanicznym zablokowaniu możliwości oddychania przez wszy i gnidy. Wyrób można stosować wielokrotnie, uzyskując za każdym razem równie skuteczne działanie.

Środki ostrożności

Leczenie wszawicy nie jest proste, ponieważ pasożyty te szybko uodparniają się na powszechnie dostępne środki. Wybierając produkt przeciwwszawiczy zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo jego stosowania. Część z dostępnych produktów może powodować skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry głowy oraz wywołać reakcję alergiczną u osób chorych na astmę. Uważamy również na środki, które są łatwo wchłaniane przez skórę, ponieważ mogą być niebezpieczne szczególnie w przypadku dzieci.

W okresie wzmożonej aktywności społecznej warto dbać o higienę skóry głowy, regularną kontrolę stanu włosów oraz stosować profilaktykę. Podczas przebywania w dużych skupiskach ludzkich pamiętajmy o ostrożności i tak dalece jak to możliwe unikajmy sytuacji, które sprzyjają przeniesieniu się wszy (dzieje się tak kiedy dochodzi do wzajemnego zetknięcia głowami oraz bliskiego współdzielenia przestrzeni oraz przedmiotów). Pamiętajmy również, że wszawica to choroba, której zaniedbanie może doprowadzić do wystąpienia innych poważniejszych dolegliwości. Podczas ssania krwi wesz może przenieść drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące infekcje bakteryjne oraz grzybiczne. Nieleczona wszawica może również prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy głowy oraz zapalenia spojówek, co wymagać będzie interwencji lekarskiej.

Beata Pałac

Powrót