Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Zabiegi kosmetyczne zimą

Data publikacji: 22 grudnia 2022, 08:28
Zima to wyjątkowy czas dla naszej cery. Z jednej strony, skóra wymaga szczególnej opieki ze względu na niską temperaturę, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach. Z drugiej umożliwia wykonanie zabiegów, które w okresie letnim nie są wskazane. Wykorzystując zmniejszone promieniowanie słoneczne oraz niskie temperatury, warto zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale także o całe ciało.

Spis treści:

Dlaczego warto wykonywać zabiegi zimą?

Każda pora roku charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, które mają bardzo duży wpływ na naszą skórę – wyjaśnia kosmetolog Danuta KlaśMówimy tu oczywiście o temperaturze, wilgotności powietrza, ilości promieniowania UVA i UVB. Warunki zimowe są idealne dla takich zabiegów jak mezoterapia, peelingi chemiczne, depilacja laserowa czy karboksyterapia. Ryzyko powstania przebarwień po zabiegach jest zredukowane, rany lepiej się goją, obrzęki pozabiegowe są mniejsze, a organizm szybciej się regeneruje – dodaje.

Peelingi

Pozycją obowiązkową na naszej liście zimowych zabiegów powinny być przede wszystkim peelingi – radzi nasza ekspertka. Po intensywnej ekspozycji na słońce w okresie letnim, nasza skóra wymaga kuracji złuszczającej. Oprócz pozytywnego wpływu na kondycję cery, zapewni również efekt estetyczny i będzie stanowić dobry podkład pod inne zabiegi. Świetnym rozwiązaniem będzie peeling chemiczny – dodaje – Pozwoli usunąć drobne przebarwienia powstałe na skutek promieniowania słonecznego, oczyścić skórę a nawet wygładzić drobne zmarszczki czy blizny. Najpopularniejsze peelingi chemiczne to: kwas glikolowy, migdałowy i salicylowy. Procesy peelingu zachodzą zazwyczaj przez kilka dni i powodują odsłanianie się nowego naskórka. Natomiast procesy gojenia są zależne od stężenia zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji skóry. Jednak nie powinny przekroczyć kilku dni. Poza złuszczaniem skóry, kwasy te działają nawilżająco i ujędrniająco. Ponadto stymulują syntezę kolagenu, zwiększając gęstość skóry. Najczęściej stosowany jest na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu. Dobrym wyborem będzie również wykonanie zabiegu peelingu mechanicznego. Możemy go zlecić specjalistce w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie wykonywać w domu – podsumowuje specjalistka.

Nawilżenie skóry

W okresie zimowym powinniśmy szczególnie dbać o nawilżenie skóry. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych skutków ekspozycji cery na czynniki atmosferyczne. Pamiętajmy, że nawilżenie zimowe powinno różnić się od tego, które stosujemy w lecie – radzi nasza ekspertka – W lecie używamy lekkich kremów, często beztłuszczowych. Pozwalają one skórze oddychać i nie powodują gromadzenia się potu. Natomiast w zimie powinniśmy postawić na kremy o bogatej konsystencji, które ograniczają utratę wody przez skórę oraz zapewnią ochronę przed zimnem. Ochronią również przed powstawaniem zaczerwienień oraz pękaniem skóry. Warto zdecydować się również na maski nawilżające, terapię kolagenową czy zabieg mikrodermabrazji. Świetne efekty w terapii skóry suchej daje także mezoterapia igłowa oraz mikroigłowa. Mezoterapia igłowa sprowadza się do wprowadzania w głębsze warstwy skóry związków o działaniu nawilżającym, odżywczym i rewitalizującym. Z kolei dla szczególnie wrażliwych ust polecam zabiegi z wykorzystaniem preparatów zawierających kwas hialuronowy. Zapewnią odpowiednie nawilżenie na długi czas. Kolejny zabieg godny uwagi to karboksyterapia. Jest to innowacyjna metoda umożliwiająca dotlenienie, nawilżenie i ujędrnienie skóry. Istotą zabiegu jest śródskórne wprowadzanie dwutlenku węgla, który inicjuje procesy angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych – dodaje nasz ekspert.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest uznawana za najskuteczniejszy sposób usuwania niechcianego owłosienia. Do zabiegu depilacji laserowej wykorzystywany jest laser generujący wiązkę światła, które przy zetknięciu ze skórą niszczy włoski poprzez wychwycenie melaniny znajdującej się w cebulkach, która nadaje włosom ciemny kolor – wyjaśnia ekspertka. – Melanina pochłania światło lasera, podgrzewa się i nieodwracalnie uszkadza. Dlatego efekt zabiegu jest trwały. Zima to bardzo dobry czas na przeprowadzenie takiego zabiegu, ponieważ skóra poddana tej depilacji nie może być opalona, ani nawet wystawiana na działanie promieni słonecznych przez co najmniej dwa tygodnie.

Pamiętajmy, że w okresie zimowym nasza skóra wymaga szczególnej troski. Wykonywanie odpowiednich zabiegów w seriach (lub zabiegów przypominających) pomoże zachować skórę w świetnej kondycji oraz spowolnić procesy starzenia.

 

Łukasz Pieńkowski

Powrót