Zaburzenia snu
Bezsenność oraz inne problemy związane z nocnym wypoczynkiem to kwestia, która dotyczy już blisko połowy Polaków. Przyczyn, dla których źle sypiamy, jest bardzo wiele. Najczęściej mówi się o przeciążeniu obowiązkami oraz coraz większej liczbie bodźców, które generują permanentny stres. Winne mogą być również złe nawyki w zakresie higieny snu, w tym nadmierna ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez ekrany powszechnych w naszym życiu urządzeń elektronicznych. Na złą jakość snu wpływa również nadmierne spożywanie alkoholu i innych używek, a także zbyt mała aktywność fizyczna, szczególnie u osób wykonujących pracę biurową.
Na dobry sen
Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw nocnego wypoczynku, warto przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny snu. Kluczowa jest dbałość o rytm dobowy – przebywanie w jak najbardziej doświetlonych pomieszczeniach w ciągu dnia i ciemnych, gdy zbliża się pora snu.
Stały rytm dnia, odpowiednia dawka ruchu oraz regularność w zakresie pory udawania się na spoczynek i wstawania rano odgrywają równie ważną rolę w uzyskaniu optymalnej jakości snu. Aby dobrze nam się spało, warto unikać spożywania ciężkostrawnych posiłków, a ostatni z nich zjeść maksymalnie 2–3 godziny przed zaśnięciem.
Jak sobie pomóc
Dla wszystkich doświadczających kłopotów z wyciszeniem się po pełnym wrażeń dniu pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne i medytacyjne, które obecnie dostępne są także za pośrednictwem wygodnych aplikacji mobilnych.
Na rynku funkcjonuje także cała gama naturalnych produktów opartych na ziołolecznictwie, które wspierają dobry sen oraz pomagają ukoić układ nerwowy. Jego prawidłowe działanie wspierają minerały takie jak magnez i witamina B6. Z kolei herbatki ziołowe na bazie melisy, lawendy, chmielu czy rumianku pozwalają utrzymać pozytywny nastrój i ułatwiają zrelaksowanie się. Melisa to podstawowy składnik wielu produktów medycznych wspomagających zasypianie, ale także zmniejszających niepokój i drażliwość.
Z myślą o osobach, które doświadczają uczucia napięcia czy stresu w ciągu dnia i mają trudności z zasypianiem, powstały suplementy diety bazujące na melatoninie, syntetycznym odpowiedniku naturalnego hormonu wytwarzanego w organizmie człowieka. Przyjmowanie melatoniny w godzinach wieczornych pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także w łagodzeniu subiektywnego odczucia zespołu nagłej zmiany czasowej.
Przyczyny problemów ze snem
Przejściowe problemy ze snem nie powinny wzbudzić naszego niepokoju. Jeśli jednak bezsenność nie mija samoistnie i kłopoty z zasypianiem trwają dłużej niż miesiąc, warto przyglądnąć się bliżej przyczynom tego stanu rzeczy. Ponieważ nocny wypoczynek stanowi jedną z najważniejszych form regeneracji ludzkiego organizmu, nieprawidłowości w tym obszarze mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach, zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym, np. o depresji.
Nieleczona bezsenność znacząco zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele chorób przewlekłych i może prowadzić do chronicznego wyczerpania. Jeśli stosowanie się do zasad higieny snu oraz przyjmowanie dostępnych bez recepty środków wspomagających zdrowy sen nie przynosi efektów, warto rozważyć konsultację z lekarzem. Specjalista po przeprowadzeniu diagnostycznego wywiadu będzie mógł doradzić stosowne rozwiązania farmakologiczne.
Bezsenność, obok cukrzycy i depresji, jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy w zasypianiu oraz utrzymaniu stanu ciągłego snu dotykają już co trzeciego Europejczyka. Tym bardziej więc warto zadbać o własny komfort i higienę snu.
Beata Pałac
___________________________REKLAMA
___________________________________