Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Zadbaj o oczy zimą

Data publikacji: 9 lutego 2023, 08:02
Choć wiele mówi się o konieczności ochrony wzroku latem, warto pamiętać, że narażenie na mróz, wiatr czy suche, przegrzane powietrze w trakcie zimy może być dla naszego narządu wzroku równie destrukcyjne, co promieniowanie UV. Jak zadbać o ochronę oraz nawilżenie oczu w okresie zimowym i dlaczego warto to robić?

Zimą dyskomfort związany z podrażnieniem oczu powodowany jest przede wszystkim przez niskie temperatury, wiatr oraz silne światło obijające się od śniegu. Również to, że większość dnia spędzamy, pracując w mocno nagrzanych pomieszczeniach i przy sztucznym świetle, sprawia, że narząd wzroku narażony jest na wzmożone działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Mogą być one powodem takich objawów jak łzawienie, pieczenie czy uczucie przesuszenia, co przekłada się na wrażenie ogólnego zmęczenia oczu. To z kolei wpływa na trudności z koncentracją oraz obniżenie naszej efektywności w działaniu.

Pierwsza pomoc dla oczu

Do prawidłowego funkcjonowania gałki ocznej potrzebny jest odpowiedni poziom jej nawilżenia, zapewniany m.in. przez filtr łzowy. Gdy dochodzi do jej przesuszenia, narząd wzroku staje się dużo bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i infekcje bakteryjne. Właśnie dlatego w okresie, gdy aura nas nie rozpieszcza, szczególnego znaczenia nabiera odpowiednie nawilżanie oczu.

Zimą najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, z ogrzewanym i suchym powietrzem. Dla własnego komfortu warto zadbać o jego odpowiednie nawilżanie i oczyszczanie (pomocne mogą być specjalne urządzenia poprawiające jakość powietrza w domu), trzeba także pamiętać o regularnym wietrzeniu.

Specjaliści polecają także sięgnięcie po intensywnie nawadniające preparaty, które przynoszą długotrwałą ulgę i ukojenie wysuszonym i podrażnionym oczom. Krople, najczęściej bazujące na pochodnych kwasu hialuronowego (będącego naturalnym składnikiem łez), dostępne są w izotonicznie zbuforowanym roztworze. Można je stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości związanych z działaniem czynników zewnętrznych.

Sposoby na zmęczone oczy

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie niemal wszystkie aspekty naszego życia (praca, nauka, ale także relaks) realizowane są zdalnie, za pośrednictwem ekranu monitora, czytnika bądź telewizora. Powszechne korzystanie z urządzeń elektronicznych ma jednak sporo wad, do których należy nadmierna ekspozycja na światło niebieskie. To realne zagrożenie dla zdrowia naszych oczu: światło niebieskie odpowiada za cyfrowe zmęczenie wzroku, pogłębianie krótkowzroczności, a także – w skrajnych przypadkach – za trwałe uszkodzenie organu widzenia.

Tym, co możemy zrobić, by dać naszym oczom odpocząć, jest kontrola ilości czasu, jaki spędzamy w wirtualnym świecie, a także korzystanie z okularów z antyrefleksem i filtrem światła niebieskiego.

Dobrym sposobem na zniwelowanie skutków ekspozycji na światło niebieskie może być również stosowanie produktów do pielęgnacji oraz ochrony powiek i okolic oczu. Sprawdzą się one szczególnie u osób, których oczy narażone są na chroniczne zmęczenie ze względu na warunki pracy wymuszające spędzanie dużej ilości czasu przy komputerze. Na rynku dostępne są żele na bazie ekstraktów roślin, które mogą być pomocne w zmniejszaniu objawów dyskomfortu oczu. Wśród składników przynoszących ulgę i ukojenie wymienić możemy ziele świetlika lekarskiego, rumianek, aloes oraz panthenol.

Szczególna ochrona wzroku zimą

Choć w okresie zimowym każdy słoneczny dzień jest na wagę złota i każdy z nas z chęcią wystawia wówczas twarz do słońca, warto pamiętać, że podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zawsze należy zapewniać naszemu wzrokowi odpowiednią ochronę. Zimowe szaleństwo nie zwalnia z obowiązku stosowania gogli bądź okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i polaryzacją. W skrajnych przypadkach silne światło odbijające się od śniegu może być powodem oparzenia spojówki i nabłonka rogówki (to tzw. ślepota śnieżna, wywoływana przez promieniowanie ultrafioletowe UV-B).

Pamiętajmy również, że kluczowym składnikiem na drodze do zachowania oczu w dobrej kondycji jest odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega-3 oraz witaminę A. Istotne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów dziennie.

W okresie zimowym swoją kosmetyczkę warto uzupełnić o produkty przeznaczone do pielęgnacji oczu zawierające składniki odżywcze o właściwościach nawilżających, regenerujących i wspierających naturalne mechanizmy ochronne narządu wzroku.

Beata Pałac

Powrót