Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Zanokcica paznokcia – jak się jej pozbyć?

Co wywołuje zastrzał paznokcia i jak przebiega prawidłowe leczenie zastrzału?

Data publikacji: 22 marca 2016, 14:17
Nieumiejętne przycięcie paznokcia stanowi wrota zakażenia, co w konsekwencji może spowodować stan zapalny tkanek znajdujących się w jego okolicy, wywołany infekcją. Zakażeniu może też sprzyjać problem wrastającego paznokcia. Dodatkowo, uciskająca na wał paznokcia płytka powoduje pogłębienie bólu, związanego z zakażeniem, którego z całą pewnością nie należy lekceważyć.
Zastrzał paznokcia - rodzinazdrowia.pl

Co to jest zanokcica?

Najkrócej można ją zdefiniować jako bakteryjną chorobę wału paznokcia. W niektórych przypadkach zanokcicy, stan zapalny może objąć również macierz znajdującą się pod paznokciem oraz towarzyszące jej tkanki, które znajdują się znacznie głębiej. Stan zapalny wywołany jest działaniem chorobotwórczych bakterii (głównie paciorkowców i gronkowców), dla których skaleczone miejsce staje się idealnym dojściem do tkanek. Zanokcica paznokcia charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem miejsca skaleczenia, jego tkliwością oraz bolesnością.

Zanokcica paznokcia – jak wygląda leczenie?

Sposób leczenia zanokcicy uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakim stopniu tkanka uległa zakażeniu. Jeżeli zakażenie objawia się tylko i wyłącznie zaczerwienieniem i delikatnym obrzękiem, to wizyta u lekarza nie jest konieczna. Najlepszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia jest postępowanie chirurgiczne – czyli nacięcia wału paznokciowego w celu usunięcia nagromadzonej ropy. Czasami stosuje się też doustnie antybiotyki albo przykładanie ciepłych okładów (jest to jednak mało skuteczna metoda). Zanokcica i jej leczenie nie należą z pewnością do najprzyjemniejszych, dlatego też warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Należy zwracać uwagę na to, aby manicure oraz pedicure wykonywany był za pomocą jednorazowego lub zdezynfekowanego sprzętu. Jeżeli natomiast dojdzie do skaleczenia wału paznokcia, należy jak najszybciej zatroszczyć się o odpowiednią dezynfekcję skażonego miejsca.

Zanokcica paznokcia – leczenie domowe

Najprostszym domowym sposobem na złagodzenie objawów jest kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Polecana jest również maść nagietkowa, znana ze swojego działania regenerującego. Jednak zanokcica nie zawsze ustępuje po zastosowaniu leczenia domowego. Wielokrotnie niewielki z pozoru obrzęk i towarzyszący mu ból utrzymują się zbyt długo. W takich wypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza. Nie należy zwlekać, inaczej możemy doprowadzić do groźnych powikłań, które mogą skończyć się nawet całkowitym usunięciem i utratą paznokcia.

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót