Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Zapalenie oskrzeli a astma oskrzelowa

Jak rozróżnić zapalenie oskrzeli od astmy u dzieci

Data publikacji: 17 marca 2016, 11:16
Kiedy z pokoju naszego dziecka słyszymy intensywny kaszel i świszczący oddech, odczuwamy uzasadniony niepokój. Co to może być? Zapalenie oskrzeli czy może astma oskrzelowa? Żadna z tych diagnoz nie napawa optymizmem. Co więc w takiej sytuacji robić? Jak pomóc naszemu dziecku? Jak przebiega zapalenie oskrzeli u dzieci? Jak wyglądają objawy astmy oskrzelowej u dzieci? Jak wygląda życie z astmą?
Zapalenie oskrzeli u dzieci - rodzinazdrowia.pl

Czym jest zapalenie oskrzeli u dzieci?

Jest to choroba, która wywołuje stan zapalny w oskrzelach – części układu oddechowego, której zadaniem jest doprowadzanie i odprowadzanie powietrza do i z płuc. Ze względu na różnicę w przyczynie, a także w przebiegu choroby, zapalenia oskrzeli dzielimy na  dwa rodzaje:

  • ostre zapalenie oskrzeli, 
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci

Za pojawienie się ostrego zapalenia oskrzeli odpowiadają zazwyczaj wirusy (ponad 90% przypadków), przy czym istnieje możliwość, że zostanie ono wywołane bakteryjnie. Najczęstszymi przyczynami ostrego zapalenia oskrzeli u dzieci są:

  • wirusy: adenowirusy, wirusy grypy, rhinowirusy, czasem nawet wirusy opryszczki,
  • bakterie: chlamydophila pneumoniae, pałeczki krztuśca, haemophilus influenzae, a także prątki gruźlicy.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u dzieci

Do najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia oskrzeli u dzieci należą takie czynniki, jak:

  • częsta ekspozycja na działanie dymu tytoniowego,
  • przebywanie w miejscach o silnie zanieczyszczonym powietrzu, 
  • częste infekcje dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli - przyczyny - rodzinazdrowia.pl

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci

Tak jak wspomniano wyżej, zapalenie oskrzeli może mieć dwie formy: ostrą oraz przewlekłą. I tak samo, jak przy czynnikach je wywołujących, tak i objawy są nieco różne. Do wspólnych objawów zapalenia oskrzeli ostrego i przewlekłego należą:

  • kaszel, 
  • występowanie świstów i charczeń.

Jeśli chodzi o ostre zapalenie oskrzeli, mogą wystąpić również takie objawy, jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśniowe,
  • złe samopoczucie,
  • ból gardła,
  • katar,
  • ból w klatce piersiowej, 
  • czasem nawet plucie krwią.

Objawy charakteryzujące przewlekłe zapalenie oskrzeli to zaś:

  • długotrwały kaszel, trwający nawet kilka miesięcy,
  • wykrztuszanie wydzieliny ropnej.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Przede wszystkim nie wolno bagatelizować żadnych objawów, mogących sugerować nawet najdrobniejszą infekcję dróg oddechowych. Nieleczone, drobne infekcje, objawiające się bólem gardła lub kaszlem mogą skutkować rozprzestrzenieniem się jej na cały układ oddechowy. W związku z tym, po zaobserwowaniu jakichkolwiek przejawów infekcji należy niezwłocznie udać się do lekarza. Stwierdzenie zapalenia oskrzeli skutkuje rozpoczęciem kuracji, która w zależności od patogenu wiąże się z przyjmowaniem leków przeciwwirusowych lub antybakteryjnych. Ponadto, podobnie jak przy zwykłej infekcji dróg oddechowych, możemy zwalczać gorączkę domowymi sposobami, wspomagać się lekami przeciwkaszlowymi i wykrztuśnymi oraz odpoczywać, najlepiej w łóżku pod ciepłym kocem.

Czym jest astma oskrzelowa?

Jest to jedna z najczęściej występujących współcześnie przewlekłych chorób cywilizacyjnych (jak nadciśnienie tętnicze czy alergie). U osób chorujących na astmę oskrzelową czynniki, które u przeciętnego człowieka nie wywołują żadnych reakcji ze strony organizmu (takie jak choćby chłodne powietrze, pyłki czy sierść zwierząt), u astmatyka doprowadzają do zwężenia oskrzeli, a co za tym idzie, nagłe, nasilone uczucie duszności wydechowej. Oskrzela chorego cały czas są w stanie zapalnym.

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą:

  • napady kaszlu,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Czasem objawom towarzyszy plwocina, którą trudno jest wykrztusić. Objawy nasilają się zazwyczaj po dużym wysiłku fizycznym oraz w nocy i nad ranem.

Leczenie astmy oskrzelowej

Zapalenie oskrzeli czy astma oskrzelowa - rodzinazdrowia.plJak wspomniano wyżej, astma jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć. Kuracje skupiają się nad złagodzeniem objawów choroby i trwają całe życie. Jednakże stosowane współcześnie leki pozwalają na prowadzenie normalnego trybu życia z astmą. Leki na astmę wydawane są na receptę (i często są refundowane), dlatego też konieczna jest stała kontrola lekarza specjalisty alergologa lub pulmonologa. Leczenie astmy zazwyczaj przebiega objawowo – w przypadku ataku astmy stosuje się leki rozkurczające oskrzela, np. salbutamol. Aby leczenie astmy oskrzelowej było możliwie jak najskuteczniejsze, należy ustalić czynniki wywołujące jej ataki (np. sierść zwierząt, aspiryna itp.), a następnie ograniczyć możliwie do minimum kontakt z tymi alergenami. Jeśli jednak nie jest to możliwe, lekarz na podstawie m.in. częstości występowania objawów dostosuje odpowiednie leki wziewne (np. kortykosteroidy) lub do stosowania doustnego. Nieleczona astma może prowadzić nawet do śmierci chorego.

Podstawowa wiedza na temat zapalenia oskrzeli oraz astmy oskrzelowej z całą pewnością jest nieoceniona. Pamiętajmy jednak, że Internet nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Jego opinia jest pomocna nie tylko przy diagnozie, ale także przy zlecaniu dodatkowych badań czy stworzeniu odpowiedniej terapii dla naszego dziecka. Tak więc kiedy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy, natychmiast udajmy się do lekarza.

Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót