Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Zaparcia – zalegający problem

Jak leczyć zaparcia? Czy istnieje skuteczna dieta na zaparcia?

Data publikacji: 21 marca 2016, 15:47
Współcześnie, szczególnie po dużych rodzinnych spotkaniach, rautach czy urodzinach, odczuwamy silny dyskomfort w okolicy brzucha objawiający się zaparciem lub wzdęciem brzucha, tym samym nasz układ trawienny daje nam znać, że dzieje się coś złego. Zazwyczaj po kilku dniach bez obfitych posiłków, pojeni naparami ziołowymi i zażywając leki wspomagające trawienie w końcu wracamy do starego rytmu. Takie przypadki zwykliśmy nazywać zaparciami. Czy jednak trafnie używamy tego określenia? Co to są zaparcia? Jakie są ich przyczyny? A wreszcie: Jak leczyć zaparcia?
Domowe sposoby na zaparcia - rodzinazdrowia.pl

Co to są zaparcia?

Według popularnej definicji zaparcia to każdy przypadek, kiedy nie możemy się wypróżnić. Nie ma tu znaczenia, czy ten okres trwa dwa dni, czy tydzień. Jeśli chodzi o opis medyczny zaparć, to nie różni się ona zbytnio od tego powszechnie przyjętego. Z zaparciem mamy do czynienia, gdy częstotliwość wypróżnień nie przekracza trzech tygodniowo. Należy tutaj nadmienić, że normą wypróżnień dla zdrowego dorosłego człowieka jest od dwóch dziennie, do jednego co dwa dni.

Jakie są przyczyny zaparć?

Przyczyny zaparć, jak i wielu innych bolączek naszej cywilizacji, leżą w naszym trybie życia. Wysoko przetworzone jedzenie, pozbawione błonnika, podawane w dużych ilościach, którym nie towarzyszą odpowiednie ilości płynów, a jednocześnie brak ruchu, sprawiają, że jelita nie są w stanie popychać już strawionego pokarmu do kiszki stolcowej.

Jak leczyć zaparcia?

Zaparcia są na tyle powszechną dolegliwością, że wizyta u lekarza nie jest konieczna, o ile oczywiście nie utrzymują się one zbyt długo i nie zaobserwujemy przy tym niepokojących objawów, takich jak np. krew w stolcu.

Warto więc spróbować domowych sposobów na zaparcia. Należy do nich jedzenie śliwek i innych świeżych owoców. Dodatkowo dobre działanie wykazują pokarmy bogate w błonnik, np. siemię lniane czy kasza, szczególnie jęczmienna perłowa i gryczana. Należy również utrzymywać wysoki poziom nawodnienia organizmu – zaleca się picie 1,5-2,5l płynów dziennie, w tym wody. Dobrze też sprawdzają się napary z ziół – najskuteczniejszy jest senes, dobrze sprawdzają się również mięta i melisa..

Tak więc stosowanie odpowiedniej diety na zaparcia może przynieść doskonałe skutki. W kuchni powinny królować produkty bogate w błonnik: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych. Pamiętajmy jednakże, że istotny jest także ruch. W końcu kluczową przyczyną zaparć, oprócz nieodpowiedniej diety jest także siedzący tryb życia.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót