Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Zastrzał palca – bolesna ranka i pulsujący ból. Czy konieczny jest lekarz?

Sposoby leczenia zastrzału palca

Data publikacji: 1 października 2016, 06:20
Zastrzału palca możemy nabawić się wykonując codzienne czynności. Ropne zapalenie powstać może po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem (igłą bądź drzazgą), a jeśli mamy wyjątkowego pecha nawet wówczas, gdy wykonujemy zwykły manicure. Z pozoru błaha dolegliwość, zlekceważona, może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Jeśli chcemy uniknąć ryzyka zakażenia, warto wiedzieć, z jakimi objawami możemy się spotkać oraz jakimi metodami je wyleczyć.

Znak ostrzegawczy

Zastrzał to ropne zapalenie dłoniowej części ręki spowodowane urazem. Za powstanie infekcji odpowiadają różnego rodzaju bakterie, np. gronkowce. Z występowaniem zastrzału często wiąże się silny, pulsujący ból opuszka palca. Ból nasila się nocą i jest oznaką, że pod powierzchnią naskórka pojawiła się ropa. Opuchlizna i zaczerwienienie palca w początkowym stadium nie są groźne, jednak warto pozbyć się ich domowymi sposobami. Przy zachowaniu zasad higieny można stosować okłady z szałwii lub przykładać lód . Pamiętajmy jednak żeby pod żadnym pozorem nie ingerować w ranę. Samodzielnie nie usuwajmy, ani nie nakłuwajmy ewentualnie rozwijających się ropni.

Pozbywamy się zastrzału

Gdy stan zapalny objął jedynie wierzchnią tkankę skóry, warto zamoczyć dłonie w ciepłej wodzie z szarym mydłem, a następnie zastosować maść lub żel przeciwzapalny. Pomocne okażą się także okłady z siemienia lnianego. Jeśli jednak zastrzał objął głębsze warstwy skóry, a nawet ścięgna lub kości, konieczna jest wizyta u specjalisty. Zabieg chirurgiczny polega na wykonaniu podłużnego nacięcia w miejscu powstania ropnia i usunięciu niepożądanej wydzieliny. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jeżeli zaniedbamy rozwijający się zastrzał może dojść do groźnych powikłań, w tym martwicy mięśni, ścięgien i kości! Stanu zapalnego pozbędziemy się znacznie szybciej, jeśli lekarz zapisze nam odpowiedni antybiotyk (dostępne są specyfiki miejscowe oraz doustne).

Amelia Naruszewicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót