Zatrucie salmonellą – jak go uniknąć i co robić, gdy się już zachoruje?
Najważniejsze informacje o zatruciu salmonellą – poznaj objawy oraz jak wygląda leczenie po zatruciu
Zatrucie salmonellą – przyczyny i objawy zatrucia
Za zatrucie i wywołanie choroby odpowiedzialne są bakterie salmonelli, które występują w jedzeniu, a dokładnie w białku zwierzęcym. Szczególną uwagę należy zwrócić na pochodzenie i przechowywanie jajek, przetworów mlecznych i mięsa. Salmonellą najłatwiej zarazić się po zjedzeniu skażonych surowych jaj, majonezu, lodów, różnych kremów, tatara, niewypieczonego mięsa lub galaretek mięsnych. Zakażeniem bakterią grozi też każde spożycie zanieczyszczonego odchodami chorego drobiu, myszy lub szczurów. Bardzo ważna jest higiena przechowywanej i przygotowywanej żywności, gdyż bakterie salmonelli lubią kuchenne warunki – ciepło i wilgoć. Pierwsze oznaki zatrucia salmonellą pojawią się od kilku do kilkudziesięciu godzin po spożyciu zatrutego pokarmu. Charakterystyczne objawy choroby to:
- ogólne złe samopoczucie,
- wodnista i uporczywa biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha,
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- bóle głowy i mięśni.
Zatrucie salmonellą – leczenie
Salmonelloza jest nie tylko męcząca, ale i niebezpieczna, zwłaszcza u dzieci, bowiem prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu. Przy zaobserwowaniu przejawów zatrucia, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten skieruje nas na badania laboratoryjne kału i krwi (ponowne badanie kału wykonuje się także po kuracji), a także zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne (leki przeciwbiegunkowe, czasem antybiotyk) oraz właściwą dietę. Ważne jest też częste picie małej ilości wody i napojów z elektrolitami. Ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji. Nieleczona salmonelloza może prowadzić do sepsy!
Zatrucie salmonellą – profilaktyka
Przeciwdziałanie zatruciu salmonellą jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na walkę z nią. Łatwiej przecież zapobiegać kontaktom z bakterią niż zwalczać powstałą chorobę. Bardzo ważna jest higiena rąk (zwłaszcza po korzystaniu z toalety i przed kontaktem z żywnością), na co stale warto zwracać uwagę dzieciom. Ponadto istotne jest:
- unikanie picia nieprzegotowanej wody niewiadomego pochodzenia,
- porządne mycie warzyw, owoców i naczyń,
- odpowiednie przechowywanie żywności (zwłaszcza tej, która wymaga niskich temperatur; nietrzymanie surowego mięsa i jajek z resztą produktów),
- wystrzegania się ponownego zamrażania produktów żywnościowych.
Bakterie salmonelli giną podczas wyparzania, mycia detergentami oraz dzięki wysokiej temperaturze (gotowanie, smażenie). Lepiej nie kupować żywności niewiadomego pochodzenia, a także unikać miejsc, których warunki przechowywania i wydawania jej budzą nasze podejrzenia.
___________________________REKLAMA
___________________________________