Zbyt wilgotne lub za suche powietrze – co robić?
Kiedy warto nawilżać, a kiedy osuszać powietrze w domu?
Optymalne warunki
Nawilżenie powietrza, w którym przebywamy, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszych śluzówek, przede wszystkim układu oddechowego. Za niski poziom nawilżenia może wywołać uczucie suchości, pieczenie w gardle oraz kaszel. Za wysoki z kolei - przyczynić się do pojawienia na ścianach pomieszczeń grzybów i pleśni. Jaki jest zatem optymalny poziom nawilżenia powietrza? Wynosi on od 40 do 60% i uznawany jest za najzdrowszy dla człowieka.
Nawilżanie
Suche powietrze najgorzej znoszą niemowlęta i małe dzieci, dlatego z nawilżacza powietrza najlepiej korzystać właśnie wtedy, gdy w domu mamy małych członków rodziny. Nie należy wówczas stosować dodatkowego nawilżania np. mokrymi ręcznikami, gdyż razem z wilgocią przesycamy powietrze cząsteczkami detergentów, natomiast nawilżacz gwarantuje czystość wody.
Osuszanie
Osuszacze powietrza warto stosować, jeśli wilgotność w mieszkaniu utrzymuje się na poziomie powyżej 60%. Taki stan grozi bowiem wykwitem grzybów i pleśni. W nowo wybudowanych domach i mieszkaniach często dochodzi do sytuacji, gdy wilgotne są niedawno postawione ściany. Możemy to poznać po mokrych, wręcz ociekających wodą szybach okien, szczególnie rano.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________