Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Zdążyć przed Parkinsonem

Jakie są objawy choroby Parkinsona? Poznaj objawy oraz metody leczenia Parkinsona

Data publikacji: 19 lutego 2016, 12:05
Z chorobą Parkinsona w Polsce walczy blisko 80 tysięcy ludzi. Wiele osób widząc człowieka z objawami choroby Parkinsona nie zdaje sobie sprawy z tego, co mu tak naprawdę dolega. Najczęściej schorzenie to dotyczy osób po 50. roku życia, ale nie można wykluczyć również zachorowań u osób znacznie młodszych. Warto wiedzieć, że objawy choroby Parkinsona nie są nagłe, a pewne procesy tlą się w naszym organizmie przez wiele lat, dopiero po pewnym czasie przechodząc w pełnoobjawową chorobę.
Choroba Parkinsona – objawy – rodzinazdrowia.pl

Jak powstaje i jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona to tzw. postępująca choroba neurodegeneracyjna. Istotą zaburzeń, które prowadzą do tego schorzenia, jest spadek ilości niezbędnego neuroprzekaźnika w mózgu, jakim jest dopamina. Dzieje się to na skutek zmian zwyrodnieniowych w komórkach istoty czarnej. Objawy choroby Parkinsona wynikające z postępującego spadku dopaminy rozwijają się powoli. Znajomość podstawowych schorzeń umożliwi nam dostrzeżenie pierwszych objawów choroby Parkinsona. Mowa tutaj o zapaleniu łojotokowym skóry, zaparciach, delikatnych zaburzeniach węchowych czy też depresji. Klasyczne symptomy, które większość z nas potrafi określić, to między innymi:

  • drżenie,
  • spowolnienie ruchowe,
  • niestabilność postawy
  • czy też ślinotok.

Choroba Parkinsona – objawy dotyczą tylko układu ruchu?

Choroba Parkinsona - leczenie - rodzinazdrowia.plW chorobie Parkinsona charakterystyczne drżenie, związane przede wszystkim z rękami – zazwyczaj pierwsze objawy lokalizują się jednostronnie. Następuje spowolnienie ruchowe, które dotyczy szybkości poruszania się, a także całego szeregu zdolności do wykonywania czynności dnia codziennego. Chorzy powoli dostrzegają trudności we wstawaniu z łóżka, ubieraniu się, codziennej toalecie i czynnościach osobistych. Często wiele osób nie przypuszcza nawet, że są to objawy choroby Parkinsona. Aby postawić konkretne rozpoznanie, muszą być stwierdzone przez lekarza przynajmniej 2 z 3 objawów, czyli:

  • bradykinezja (spowolnienie ruchowe),
  • drżenie spoczynkowe,
  • sztywność mięśniowa.

Jakie są inne objawy choroby Parkinsona?

Są to głównie dolegliwości spoza układu ruchowego – objawiają się zaburzeniami mowy, która staje się z czasem niewyraźna, pojawiają się też zaburzenia psychiczne (na depresję cierpi nawet 50% chorych) czy też objawy powiązane z układem wegetatywnym, takie jak nadmierna potliwość, zaburzenia połykania lub ślinotok.

Choroba Parkinsona – leczenie

Choroba Parkinsona jest schorzeniem, które wpływa na jakość życia – bezsprzecznie można powiedzieć, że pełnoobjawowa choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet pozbawia chorującego niezależności od innych osób. Niejednokrotnie potrzebna jest pełna opieka i pomoc, nawet w najprostszych czynnościach. Konieczne staje się również wsparcie psychologiczne. Z tego względu coraz większą popularność zdobywają grupy wsparcia, w których spotykają się osoby dotknięte tą chorobą. Klasyczne, farmakologiczne leczenie choroby Parkinsona daje dość dobre efekty, nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie. Stosuje się także techniki z zakresu neurochirurgii (tak zwana głęboka stymulacja mózgu, ang. DBS), które znacznie rozwinęły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jak widać, leczenie choroby Parkinsona jest wielodyscyplinarne i angażuje wiele osób zajmujących się ochroną zdrowia. Każdy ze sposobów pomocy jest ważny i może przynieść wymierne efekty.

Objawy Parkinsona – jak żyć z chorobą?Choroba Parkinsona - czy to wyrok? - rodzinazdrowia.pl

Choroba Parkinsona, obok choroby Alzheimera, należy do chorób neurodegeneracyjnych. Z pewnością dzisiejszy postęp w dziedzinie interwencji medycznych jest tak duży, że dziś komfort życia chorujących jest znacznie większy niż kilkadziesiąt lat temu. Objawy choroby Parkinsona potrafią być bardzo dolegliwe, ale wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na skuteczne kontrolowanie objawów i poprawę jakości życia. Co roku odbywa się Światowy Dzień Choroby Parkinsona, przypadający na 11 kwietnia. Upamiętnia on urodziny Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał tę chorobę.

 
 
 
 
Mateusz Nawrocki
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót