Ze zwierzakiem na urlop. Jak się do tego przygotować?
O bezpiecznym i wygodnym podróżowaniu z domowym zwierzakiem
Wspólny wyjazd
Przede wszystkim sprawdźmy, czy zwierzak będzie mile widziany u celu naszej podróży. Czy koty, psy, gryzonie akceptowane są w wynajętym domu czy hotelu. Warto też upewnić się czy forma podróży, jaką wybraliśmy, jest możliwa dla czworonożnego członka rodziny. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy nie ma on choroby lokomocyjnej w samochodzie, a na stronie linii lotniczych lub kolei przeczytajmy, czy i za jaką dopłatą możemy zabrać psa bądź kota. Sprawdźmy też, czy wymagane są specjalne badania, szczepienia, transportery.
Samochód
Lepiej nie ryzykować i nie przewozić zwierzaka wolno chodzącego po aucie. Kot może się przestraszyć i uciec lub wbić pazurami w kierowcę, a pies wychylić za mocno przez okno lub zacząć skakać po wnętrzu pojazdu. Duże psiaki najlepiej przewozić w bagażniku bez górnej klapy, aby nie czuły się uwięzione i mogły swobodnie oddychać. Mniejsze zwierzęta można umieścić w transporterze z możliwością przypięcia pasami. Róbmy też przerwy co 2 godziny, aby zwierzaki mogły załatwić swoje potrzeby na powietrzu i się napić.
Pociąg i samolot
Podróżowanie w pociągu jest równie łatwe – dla małych zwierząt wystarczy transporter, a dużego psa trzymajmy na smyczy i w kagańcu. Niestety, nie ma tu możliwości wyjścia na spacer za potrzebą, dobrze jest więc zadbać o to przed podróżą i podać pupilowi łagodny środek uspokajający.
Linie lotnicze zazwyczaj mają ściśle określone zasady podróżowania zwierząt. Małe mogą nawet przebywać na pokładzie z właścicielem, w transporterach, zaś większe – zazwyczaj takie powyżej 10 kg – muszą podróżować w części bagażowej w odpowiedniej klatce, w której mają dostęp do wody i jedzenia oraz mogą stać bądź leżeć. Jednak przed taką wycieczką warto podać zwierzakowi środek uspokajający – oczywiście, po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________