Zespół Cushinga vs. ciąża
Co to jest zespół Cushinga i czy wysoki kortyzol ma wpływ na rodzicielstwo?
Zespół Cushinga – objawy
Do najbardziej charakterystycznych objawów należą między innymi przyrost tkanki tłuszczowej, przede wszystkim w okolicach karku, tułowia oraz twarzy. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia snu, depresja czy sine rozstępy w okolicach brzucha. Objawem jest również nadciśnienie tętnicze.
Leczenie zespołu Cushinga
Jeśli wysoki poziom kortyzolu spowodowany jest występowaniem guza, możliwe jest jego operacyjne usunięcie. Choroba, a co za tym idzie jej objawy powinny wtedy ustać. Jeśli przyczyną jest przyjmowanie glikokortykosteroidów w celu zahamowania innych chorób, jedyną możliwością jest farmakoterapia. Ważne jest, by przyjmować duże ilości białka, gdyż glikokortykosteroidy nasilają proces jego rozpadu, co może prowadzić np. do zmniejszenia masy mięśniowej.
Wysoki kortyzol a dziecko
Wysoki poziom kortyzolu we krwi matki może mieć negatywny wpływ na płód. Najlepiej więc, w miarę możliwości, zlikwidować przyczynę (operacyjnie – w przypadku guza). W innych przypadkach należy w miarę możliwości odstąpić od leczenia sterydami. W czasie planowania ciąży należy zasięgnąć porady lekarza, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i upewnić się co do możliwych opcji leczenia, w przypadku potwierdzenia występowania tego schorzenia.
___________________________REKLAMA
___________________________________