Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Zez u dzieci – problem tylko estetyczny?

Leczenie zeza u dzieci – poznaj ćwiczenia oraz jakie są przyczyny zeza u dzieci

Data publikacji: 20 kwietnia 2016, 08:24
Zezowanie to wada, która dotyczy wielu dzieci. Wynika ona z niedostatecznie wykształconych mięśni ocznych, które są odpowiedzialne za utrzymanie gałek ocznych w odpowiednim położeniu. Zez u dzieci nie jest tylko i wyłącznie problemem estetycznym. To przede wszystkim problem zdrowotny, który wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Zez u dzieci leczony jest bardzo często odpowiednimi ćwiczeniami.
Zez u dzieci – przyczyny, leczenie – rodzinazdrowia.pl

Przyczyny zeza u dzieci

Dokładne przyczyny zeza u dzieci, a więc przyczyny niezsynchronizowanej pracy mięśni ocznych, nie są do końca znane. Badania dowiodły jednak , że wada ta może być wynikiem uwarunkowań genetycznych. Leczenie zeza u dzieci we wczesnym wieku jest oczywiście dużo łatwiejsze niż w przypadku osób dorosłych. Jeżeli chodzi o tych ostatnich, to najczęściej jedyną skuteczną metodą skorygowania zezującego oka okazuje się zabieg chirurgiczny.

Jakie są ćwiczenia na zeza?

W zależności od rodzaju oraz wielkości wady, okulista dobiera odpowiednią metodę leczenia. Każda z nich ma na celu zmuszenie zezującego oka do pracy równie intensywnej, jak w przypadku oka zdrowego. Ćwiczenia na zeza, takie jak na przykład wodzenie wzrokiem za palcem, wydają się bardzo banalne, ale ich skuteczność jest naprawdę ogromna. Jednak trzeba przestrzegać ich regularności. Korekcja zeza wymaga również dobrania odpowiednich okularów, które także będą zmuszały chore oko do właściwej pracy.

Jak widzi świat dziecko z zezującym okiem?

Nierównomiernie pracujące mięśnie gałek ocznych uniemożliwiają dziecku prawidłowe dwuoczne widzenie. Podczas właściwego widzenia, obrazy wysyłane do mózgu zostają na siebie w pewien sposób nałożone. Dzięki temu mózg odbiera obraz faktycznie takim, jakim go widzimy. W przypadku zeza, widziane obrazy nie są w stanie się na siebie nałożyć. Dodatkowo zezujące oko nie wykorzystuje plamki żółtej odpowiedzialnej za odbieranie kolorów oraz szczegółów. Obraz tworzy się za nim, w wyniku czego oko widzi jak za mgłą. Finalnie mózg odbiera tylko i wyłącznie ten obraz, który został zakodowany przez oko zdrowe. Jak zostało już wspomniane wcześniej, przyczyny zeza często są nieznane. Czasem jednak udaje się je określić i wdrożyć leczenie.

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót