Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Ziemniaki tuczą. Fakt czy mit?

Witaminy i właściwości odżywcze ziemniaków

Data publikacji: 18 lutego 2016, 13:30
Ziemniaki, kartofle, pyry – pod tymi nazwami, w różnych regionach kraju, kryje się jeden z głównych składników współczesnej kuchni polskiej, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego obiadu. Powszechnie panuje błędne przekonanie o wysokiej kaloryczności ziemniaków. Same w sobie są niskokaloryczne i bogate w witaminy. Stają się tuczące dopiero pod wpływem dodatków, jakie do nich serwujemy, czyli zagęszczanych mąką sosów, a także tłuszczu wytopionego z mięsa. W 100 g ziemniaków gotowanych w wodzie jest tylko 75 kcal.
ziemniaki właściwości - kalorie ziemniaki - rodzinazdrowia.pl

Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne ziemniaków

Jak się okazuje, ziemniaki są nie tylko dietetyczne, ale także zdrowe, ponieważ stanowią źródło witaminy C. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę to około 60 mg, a jeden ziemniak dostarcza jej aż 16. Najwięcej jednak zawierają jej młode ziemniaki. Inne witaminy w ziemniakach to H, K, B1, B2, B6 i PP. Dodatkowo, bulwy kartofli są bogate w skrobię, a także pierwiastki mineralne, takie jak fosfor i potas. Potas obniża ciśnienie krwi, dlatego potrawy z ziemniaków powinny na stałe zagościć w menu osób zmagających się z problemami nadciśnienia, pod warunkiem, że ich nie solimy. Znajdziemy w nich również niewielkie ilości wapnia, magnezu czy żelaza. Co więcej, jak większość warzyw, ziemniaki są bogatym źródłem błonnika.

Jedząc je regularnie, dostarczamy naszemu organizmowi wielu składników odżywczych. A jakie są właściwości lecznicze ziemniaka? Dieta zawierająca potrawy z ziemniaków jest zalecana dla osób, które zmagają się z problemami i chorobami układu pokarmowego, ponieważ, dzięki m.in. błonnikowi, regulują proces trawienia, zapobiegają biegunkom, a także zaparciom.

Przyrządzanie ziemniaków - ile kalorii mają gotowane ziemniaki?

Przygotowując posiłek, nie zapomnijmy umyć kartofli przed, a także po obieraniu. Pozwoli to pozbyć się ewentualnych pozostałości nawozów, których używa się podczas sadzenia, a także wzrostu roślin. Pamiętajmy, że najwięcej witamin i składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką, dlatego warzywa te należy obierać cienko. Ważne, aby robić to na chwilę przed gotowaniem, ponieważ gdy leżą długo w wodzie, tracą praktycznie wszystkie cenne składniki i właściwości. Najlepiej jednak gotować je na parze w mundurkach, wówczas utracimy najmniej wartości odżywczych ziemniaków. Jeśli są już dość stare i zaczęły kiełkować, trzeba koniecznie pozbyć się kiełków, a także wykroić dokładnie powstałe oczka, ponieważ może w nich występować szkodliwa solanina. Substancja ta podejrzewana jest o posiadanie właściwości rakotwórczych.

Beata Kubiś
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również