Zwierzęta domowe a nowy członek rodziny. Jak wychowywać dziecko w otoczeniu zwierząt?
Omawiamy choroby przenoszone przez koty i podpowiadamy, jak przygotować psa i kota na dziecko w domu
Im wcześniej, tym lepiej!
Nieprawdą jest, że z adoptowaniem zwierzaka należy czekać do momentu, aż dziecko podrośnie. Im wcześniej maluch zacznie przyzwyczajać się do obecności czworonoga w swoim otoczeniu, tym lepiej. Oczywiście na początku wspólnej znajomości powinieneś uczestniczyć w ich wspólnym poznawaniu się, kontrolować ich kontakty i mieć na uwadze to, w jaki sposób wzajemnie na siebie reagują. Pokazuj zatem maluchowi, jak należy podchodzić do psa czy kota – naucz go, że nie należy szarpać za sierść i uszy, a jedynie głaskać delikatnie. Wczesny, prawidłowy kontakt Twojej pociechy ze zwierzakiem może mieć zbawienny wpływ na wychowanie malca. Psychologowie są zgodni, że właściwe podejście do futrzastego przyjaciela przekłada się na późniejsze kontakty z rówieśnikami w żłobku, przedszkolu, a nawet w szkole. Tak, dziecko i pies w domu, to doskonały pomysł.
Dziecko i pies w domu
Zanim w Twoim domu pojawi się dziecko, przygotuj swojego psa na nowe zapachy: daj mu do obwąchania nowe ubranka malca, przy okazji częstując czworonoga psim smakołykiem – sprawi to, że będzie on traktować malucha z ufnością. Kiedy już nasza pociecha przekroczy próg mieszkania, sprawmy, by pies się do niej przyzwyczaił – pozwólmy mu zatem obwąchać dziecko i nie przeraźmy się, kiedy postanowi je polizać.
Sporo mówi się o chorobach przenoszonych przez psy. Do takich należą m.in.: świerzb, wścieklizna, toksokaroza czy giardioza. Aby uchronić dziecko przed dwoma ostatnimi, które są chorobami pasożytniczymi, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, czyli zwracać uwagę na to, co maluch wkłada do buzi oraz pilnować, by mył rączki po każdej zabawie z psem. Jednak przede wszystkim należy odpowiednio wcześniej zaszczepić zwierzę.
Jak przygotować kota na dziecko i jakie choroby przenoszone są przez koty?
Zanim przyniesiesz dziecko do domu, wybierz się ze swoim kociakiem do weterynarza w celu przebadania go na obecność chorób. Podobnie jak w przypadku psa, kota również należy przyzwyczaić do nowych zapachów oraz miejsc. Wprowadź go do dziecięcego pokoiku, pozwól, by swobodnie przechadzał się między nowymi meblami oraz sprzętem i pokaż gdzie może wskakiwać, a gdzie absolutnie jest to dla niego zakazane. Jeśli chodzi o choroby przenoszone przez koty, w części są one takie same, jak te, które przenoszą psy – należy im zatem zapobiegać w ten sam sposób. W przypadku mruczków, do listy dochodzą jeszcze takie dolegliwości, jak bartonelloza (tzw. choroba kociego pazura) oraz chlamydiozowe zapalenie spojówek i rogówki. W celu uchronienia dziecka przed powyższymi chorobami, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny, również po stronie kota. Należy regularnie przycinać kocie pazury, częściej opróżniać oraz czyścić kuwetę, a także odrobaczać zwierzę co 3 – 6 miesięcy. Jeżeli zastosujesz się do powyższych zaleceń, jestem pewien, że będziesz mógł spokojnie patrzeć na swoje dziecko dorastające w towarzystwie czworonożnych przyjaciół.
Adam Bała
___________________________REKLAMA
___________________________________