Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Żylaki – szpecący problem

Żylaki to problem zarówno zdrowotny jak i estetyczny. Przedstawiamy najlepsze sposoby na żylaki

Data publikacji: 25 marca 2016, 11:47
Jak alarmują statystyki, na żylaki cierpi co trzecia kobieta oraz co piąty mężczyzna po osiągnięciu 40. roku życia. Skłonność do żylaków w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie. Nie powinniśmy jednak czuć się zwolnieni od profilaktyki. Siedzący tryb życia, unikanie aktywności fizycznej i zła dieta sprzyjają rozwojowi żylaków. Jak się przed nimi ustrzec?
Sposoby na żylaki - rodzinazdrowia.pl

Czym są żylaki?

Żylaki to wyraźne i trwałe poszerzenia żył powierzchniowych, co powoduje tzw. turbulentny przepływ krwi (oznacza to, że krew płynie w tych poszerzeniach „chaotycznie”). Najczęściej występują żylaki kończyn dolnych. Kończyny dolne mają dwie sieci naczyń żylnych:

  • powierzchniowe, które przebiegają tuż pod skórą,
  • głębokie, które znajdują się pod mięśniami.

Czym są żylaki - rodzinazdrowia.pl

W pierwszym stadium żylaki dotyczą naczyń położonych pod skórą – są to żylaki pierwotne. Nieleczone mogą się rozwinąć w naczyniach głębokich. Krew żylna płynie z dołu do góry, a to za sprawą mięśni nóg, które działają niczym pompa, tłocząc krew do serca. Jest jeden warunek, by sytuacja ta miała miejsce – mięśnie muszą pracować, a więc muszą być w ruchu. Gdy siedzimy, krew zalega w naczyniach kończyn dolnych rozciągając je, aby móc się pomieścić. Zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi, pod naporem tworzących się zakrzepów ulegają zniszczeniu. Zalegająca krew, a co za tym idzie – wzrost jej ciśnienia, prowadzą do powstania żylaków. Na początku tworzą się niewielkie, ale widoczne pod powierzchnią skóry jasnoniebieskie siateczki. Gdy naczynia się poszerzają, powstają ciemnoniebieskie, grube żylaki, które trudno ukryć. Z racji tego, że krew zalega na dole, żylaki pojawiają się najwcześniej w pobliżu kostek i na podudziach. Z czasem obejmują również uda.

Jak leczyć żylaki, czyli sposoby na żylaki

Istnieje kilka metod leczenia żylaków w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

  • leczenie zachowawcze,
  • leczenie farmakologiczne,
  • leczenie obliteracyjne (skleroterapia),
  • leczenie operacyjne.

Im wcześniej dolegliwość jest zdiagnozowana (należy reagować na pojawiające się na kończynach dolnych pajączki oraz pieczenie i uczucie ciężkości), tym metoda leczenia jest mniej inwazyjna. Do metod zachowawczych należą:

  • leczenie miejscowe – stosowanie maści, żeli oraz kremów, które m.in. zmniejszają obrzęki, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność i poprawiają mikrokrążenie; są to maści z heparyną, tribenozydem, diklofenakiem lub escyną;
  • leczenie uciskowe – stosowanie specjalnie dopasowanych do potrzeb pacjenta rajstop uciskowych, które poprawiają krążenie i nie dopuszczają do rozszerzania się żył;

Usuwanie żylaków - rodzinazdrowia.plZ kolei leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków doustnych, m.in. poprawiających mikrokrążenie i wzmacniających naczynia. W tym celu stosuje się diosminę, hesperydynę, witaminę C oraz wyciąg z ruszczyka kolczastego.

Kolejnym rozwiązaniem jest zabieg skleroterapii, czyli ostrzykiwania żylaków. Polega on na wstrzyknięciu do żyły preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczynia i zamknięcie żyły. Po zabiegu skleroterapii zaleca się noszenie opaski uciskowej.

 

Operacyjne usuwanie żylaków można wykonać kilkoma metodami, poprzez:

  • chirurgiczne usunięcie żylaków – zawiązanie żyły i jej usunięcie;
  • laserowy zabieg usuwania żylaków – wprowadzenie do żyły światłowodu, który ją zamyka;
  • krioterapię – zamrożenie niewydolnych żył;
  • termokoagulację – zniszczenie żyły pod wpływem bardzo wysokiej temperatury.

Ćwiczenia na żylaki

Jak możemy się uchronić przed żylakami nóg? Unikanie długiego stania bądź siedzenia, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry to tylko niektóre z propozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą również różnego typu ćwiczenia na żylaki:

  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • pływanie,
  • wykonywanie na leżąco tzw. rowerku czy nożyc,
  • skakanie na skakance, co wzmocni mięśnie i poprawi krążenie.

Ponadto, unikanie noszenia obcisłych spodni oraz bielizny, pozbycie się zbędnych kilogramów, ograniczenie albo rzucenie palenia, unikanie sauny i gorących kąpieli – wszystko to może pomóc w profilaktyce żylaków.

Nieleczone żylaki mogą czasem doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli towarzyszy im choroba żył głębokich, trzeba mieć na uwadze, że może doprowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego dbajmy o profilaktykę i stosujmy domowe, naturalne sposoby na żylaki – wzbogaćmy naszą dietę o błonnik i witaminę C. Produkty, takie jak kasza gryczana, brokuły, marchew, cebula, kiwi i pomidory nie tylko urozmaicą i nadadzą smaku naszym potrawom, ale również pomogą w zachowaniu estetycznego wyglądu naszych nóg.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót