7 powodów, dla których warto jeść awokado
Wartości odżywcze awokado
Data publikacji: 20 czerwca 2017, 01:45
Nazywane przez Azteków „masłem bogów” awokado to jeden z najbardziej wartościowych pod względem bogactwa witamin i minerałów, jak i smaków owoc. Zbliżone nieco kształtem do naszej gruszki owoce awokado świetnie smakują zarówno w koktajlu, sałatce, jak i jako pasta do pieczywa.
Dlaczego warto jeść awokado?
- Wspomaga metabolizm – awokado to najbardziej tłusty owoc (zawiera ok. 20-30 proc. tłuszczów, dlatego jego smak i konsystencję określa się jako maślaną), ale zawarty w nich tłuszcz to nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegają miażdżycy i podkręcają metabolizm, wspierając odchudzanie. Czy awokado tuczy? Krótko mówiąc, pomimo wysokiej zawartości kalorii (ok. 200 kcal w 100 g), awokado nie tuczy. Czy można jeść awokado codziennie? Tak, z pewnością warto włączyć awokado do codziennego jadłospisu (optymalnie jeden owoc dziennie).
- Spowalnia starzenie się skóry i ma pozytywny wpływ na jej kondycję – to za sprawą zawartej w awokado witaminie A, a także przeciwutleniaczom, które właśnie spowalniają proces starzenia się skóry. Mowa tu głównie o glutationie – antyoksydancie, który oprócz tego wzmacnia także system immunologiczny i wspomaga układ nerwowy.
- Jest korzystne dla kobiet w ciąży – dzięki zawartości kwasu foliowego niezbędnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Przyszłe mamy z powodzeniem mogą zastąpić syntetyczny kwas foliowy jego naturalnym źródłem – awokado.
- Pomaga w byciu szczęśliwym – to również za sprawą kwasu foliowego, który pomaga w produkcji serotoniny (działa kojąca i uspokajająca, to tzw. hormon szczęścia) i noradrenaliny (odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia). Przeprowadzono nawet badania, które potwierdzają korzystne działanie awokado na osoby zmagające się z depresją.
- Może zmniejszać ryzyko zachorowań na raka piersi i prostaty – awokado jest cennym źródłem cynku, który jest pomocny w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych odpowiedzialnych za raka prostaty i raka piersi.
- Jest dobrym i skutecznym kosmetykiem – olej z awokado działa zmiękczająco i nawilżająco na skórę ciała, co wykorzystywane jest w kosmetyce. Olej z awokado często gości na liście składników dobrych kremów i balsamów.
- Łatwe i szybkie danie – przepisy na danie z awokado są bardzo proste: można je jeść samo, wyjadając miąższ łyżeczką, dodawać surowe do sałatek, zblendować z jajkiem i oliwą i jeść z pieczywem lub dodać do zielonych koktajlów, np. ze szpinakiem. Świetnym sposobem na awokado jest pasta: awokado zmiksowane z czosnkiem i kilkoma kroplami cytryny. Idealne na kanapki!
Jak jeść awokado?
Owoc nie ma zbyt wyraźnego smaku. Przez niektórych uważany jest nawet za mdły i nijaki, dlatego najlepiej podkręcić jego smak wyrazistymi dodatkami. Warto dodać, że z awokado można jeść nie tylko miąższ, ale również pestkę, która zawiera najwięcej wartościowych substancji. Żeby móc ją spożyć, należy pestkę dobrze wysuszyć, włożyć do woreczka i rozbić na drobny proszek lub dokładnie zblendować (dobrym i ostrym blenderem).
Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Przeczytaj również
___________________________REKLAMA
___________________________________
Polecane artykuły
Najlepsza dieta odchudzająca – odkrywamy sekret
Rodzaje diet
Najważniejsze zielone warzywa, które warto włączyć do naszej diety
Warzywa i owoce
Dieta antynowotworowa, czyli produkty spożywcze sprzyjające walce z rakiem
Zdrowa żywność
Czy chleb chlebowi równy? Czyli jak nie pogubić się w wyborach
Artykuły spożywcze
Grzyby – skarby jesieni
Artykuły spożywcze
Miód – zdrowotny dar z ula
Artykuły spożywcze
Aloes – dobrodziejstwo soczystych liści
Artykuły spożywcze
Sekrety owoców morza
Artykuły spożywcze
Jak pić, by się napić?
Nawyki żywieniowe
Kilka słów o soku z brzozy
Zdrowa żywność
Mleko sojowe – alternatywa dla mleka krowiego
Artykuły spożywcze
Tofu na zdrowie
Artykuły spożywcze