Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Choroba Kawasaki – nie ignorujmy przedłużającej się gorączki u naszych dzieci!

Objawy i leczenie choroby Kawasaki

Data publikacji: 20 grudnia 2016, 01:00
Gorączka infekcyjna trwa kilka dni i obniża się po zastosowaniu leków. Czasem jednak może utrzymywać się przez dłuższy czas, co skłania lekarza do różnicowania infekcji z chorobą Kawasaki. Jest to dość trudne, warto jednak wziąć ją pod uwagę, gdyż jej powikłania stanowią najczęstszą przyczynę nabytych wad serca u dzieci!

Co to jest choroba Kawasaki?

Choroba Kawasaki to ostre martwicze zapalenie małych tętnic. W większości przypadków dotyczy dzieci do
5. roku życia. Podstawowym kryterium diagnostycznym jest trwająca powyżej 5 dni nawrotowa gorączka, która może sięgać nawet 40°C. Jest to objaw wymagany do rozpoznania choroby Kawasaki. Inne możliwe dolegliwości to:

  • obustronne zapalenie spojówek,
  • przekrwienie i pękanie warg,
  • malinowe zabarwienie języka,
  • zaczerwienienie i obrzęk dłoni i stóp z łuszczeniem naskórka w fazie zdrowienia,
  • wysypka zlokalizowana głównie na tułowiu,
  • i powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Czy choroba Kawasaki jest uleczalna? Jak najbardziej, ale leczenie należy podjąć niezwłocznie.

Leczenie choroby Kawasaki

Leczenie powinno być wprowadzone jak najszybciej i polega na dożylnym podawaniu immunoglobulin, a także kwasu acetylosalicylowego. Jeśli w ciągu 3–5 dni nie nastąpi poprawa, należy włączyć glikokortykosteroidy ogólnoustrojowo. Leczenie przeciwzakrzepowe, w postaci podawania acenokumarolu czy heparyny stosuje się w przypadku powstania tętniaka olbrzymiego lub mnogich małych. Leczenie doprowadziło do znacznego spadku śmiertelności, a do zgonów dochodzi głównie na skutek powikłań kardiologicznych.

Bardzo groźne powikłania

Najgroźniejszym powikłaniem związanym z chorobą Kawasaki są tętniaki naczyń wieńcowych, zaopatrujących w krew serce, co może prowadzić do zawałów serca. Do ich rozwoju dochodzi nawet po 10 latach od wystąpienia pierwszych objawów choroby! Szczególnie predysponowani do rozwoju tętniaków są chłopcy, którzy zachorowali przed ukończeniem 1. roku życia. Wśród innych powikłań można wymienić zapalenie mięśnia sercowego lub wsierdzia, zapalenia stawów, opon mózgowo-rdzeniowych, nerwów czaszkowych czy błony naczyniowej oka.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót