Dietetyczne ciasta i desery
Dowiedź się jak wybrać niskokaloryczne desery i nie przytyć
Czym zastąpić czekoladę?
Wszystko obraca się tak naprawdę wokół znalezienia odpowiednich zamienników dla naszych codziennych, mniej lub bardziej kalorycznych, przekąsek. Nie zastanawiało was nigdy, dlaczego nagle nachodzi nas ochota na konkretny smakołyk? Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg działa niczym komputer – jeśli, przykładowo, spróbowaliśmy już kiedyś czekolady, to mózg zapamiętał Inie tylko jej smak, ale i pozytywną reakcję organizmu po konsumpcji. W efekcie, już zawsze będzie ją kojarzył z polepszeniem naszego nastroju. Niestety jednak mózg nie zawsze podpowiada nam dobrze, ponieważ nie bierze pod uwagę konsekwencji, jakimi kończy się zjedzenie tej pysznej słodkości. Aby im zapobiec, wystarczy zastąpić czekoladę czymś o podobnym działaniu, na przykład suszonymi owocami, które są o wiele mniej kaloryczne (uważajmy jednak na owoce kandyzowane, wzbogacane o dużą dawkę cukru) lub gorącym kakao z łyżeczką miodu, przygotowanym na chudym mleku.
Niskokaloryczne desery
Deser sam w sobie jest, wbrew pozorom, bardzo istotnym elementem diety. Nawet niewielka dawka węglowodanów przyjęta tuż po głównym posiłku sprawia, że czujemy się bardziej syci, co skutkuje późniejszym niepodjadaniem. Jednakże osoby będące na ścisłej diecie, powinny zwrócić szczególną uwagę na desery niskokaloryczne, serwowane w miejsce bardziej niezdrowych, tłustych i ciężkich przekąsek. Tym sposobem, powinniśmy zastąpić chociażby tradycyjną bitą śmietanę jogurtem naturalnym. W połączeniu ze świeżymi owocami stanowi on nie tylko smaczny, ale i bardzo zdrowy deser. Wpływa przy tym na lepsze trawienie, a zawarte w naszym deserze owoce dostarczają organizmowi niezbędnych węglowodanów, podobnie jak czekolada, witamin i minerałów.
Przepisy na dietetyczne ciasta
W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na dietetyczne ciasta. W ich wyborze warto być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ nie wszystkie mogą okazać się odpowiednie dla prowadzonej przez nas diety. Dla przykładu – jeśli jesteśmy na diecie opartej o redukcję węglowodanów, możemy wybierać ciasta tłuste i niezbyt słodkie (np. ciasto z kruszonką i rabarbarem), bez szczególnych obaw o konsekwencje. W drugą stronę – będąc na diecie ubogiej w tłuszcze – lepiej spożywać ciasta chude (np. szarlotkę albo ciasto marchewkowe), nawet o zwiększonej zawartość węglowodanów. Wszystko w tym wypadku kręci się wokół podejmowania właściwych wyborów i dostosowania rodzajów spożywanych produktów do naszej diety. Dietetyczny deser może być słodki i sycący, a równocześnie niskokaloryczny. Najważniejsze jednak, by nie zawierał przy tym wartości odżywczych, których redukcja jest priorytetem w naszej diecie.
___________________________REKLAMA
___________________________________