Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Data publikacji: 12 czerwca 2017, 01:00
Ciemieniucha często budzi strach i niepokój wśród rodziców. Zadają sobie pytanie, skąd się wzięła i czy powstawanie może być spowodowane niewystarczającą dbałością o higienę i pielęgnację dziecka. Dokładna przyczyna występowania ciemieniuchy nie jest całkowicie poznana. Duży wpływ na jej powstawanie ma jednak z pewnością duża aktywność gruczołów łojowych, których funkcja znajduje się pod częściową kontrolą hormonów matki obecnych we krwi noworodka. Ciemieniucha częściej pojawia się w ciepłe dni – dzieje się tak wtedy właśnie z uwagi na zwiększoną aktywność gruczołów łojowych w tym czasie.

Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Ciemieniucha nie wygląda estetycznie – przez wielu rodziców jest błędnie utożsamiana z łupieżem. Pojawia się na skórze główki dziecka – często w okolicy ciemiączka, stąd jej nazwa. Ciemieniucha w swoim wyglądzie przypomina zaschnięte płaty naskórka, które często mają żółte zabarwienie z uwagi na łój, który jest produkowany przez gruczoły skóry. Warto zaznaczyć, że mimo nieładnego wyglądu ciemieniuchy nie jest ona groźna dla dziecka, nie powoduje bólu czy też świądu – mimo tego nie wolno jej bagatelizować. Odpowiednio postępując, można ją łatwo usunąć.

Czytaj: Pierwsze chwile noworodka w szpitalu - czego można się spodziewać?

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Chociaż ciemieniucha nie jest groźna i nie powoduje dyskomfortu u dziecka, to nie można jej lekceważyć. Zaschnięte łuski na głowie mogą utrudniać prawidłowe oddychanie skóry, co w przyszłości może przyczyniać się do nieprawidłowego jej funkcjonowania w tej okolicy, a w konsekwencji może prowadzić do powstawania niektórych chorób skóry. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona ciemieniucha może rozprzestrzenić się na niższe partie skóry głowy – na przykład uszy lub brwi. Jak pozbyć się ciemieniuchy? Wielu rodziców popada w niepotrzebny stres – domowe sposoby na ciemieniuchę są dobre i w większości przypadków są skuteczne. Konieczne jest usunięcie zaschniętych łusek – w tym celu warto skorzystać z wacika nasączonego oliwką. Przyłóżmy wacik do skóry i odczekajmy chwilę – to spowoduje jego zmiękczenie i łatwiejsze usunięcie. Namoczona ciemieniucha powinna dać się łatwo wyczesać. Usuwanie zaschniętych płatów przylegających do skóry może spowodować podrażnienie – z tego powodu warto je jednak wcześniej namoczyć.

Do domowych sposobów należy także mycie skóry dziecka namoczonymi otrębami. Po zabiegach tych warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy dziecka. W aptekach dostępne są kremy nawilżające dla niemowląt. Warto wspomnieć, że powodzenie tego typu zabiegów zależy od cierpliwości i systematyczności działań – ciemieniucha może bowiem nawracać. Na rynku mamy do wyboru również specjalistyczne środki, które pomagają w skutecznym usunięciu ciemieniuchy. Często w zestawie znajduje się wygodny aplikator oraz środki zmiękczające. Koniecznie należy używać środków dedykowanych specjalnie dla dzieci – te przeznaczone dla dorosłych nie powinny być stosowane u najmłodszych. Jeśli domowe sposoby na ciemieniuchę nie pomagają, warto wybrać się z dzieckiem do lekarza. Rodzice nie powinni obwiniać siebie za powstawanie ciemieniuchy – warto jednak dbać o skórę dziecka i stosować proste sposoby na walkę z nią. 

Czytaj: Kolka niemowlęca - czy to powód do niepokoju?

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót