Jedz dla dwojga, nie za dwojga! Jak jeść, żeby nie przytyć w ciąży bardziej niż to konieczne?
Dieta i sport w ciąży
Po pierwsze - prawidłowa dieta
Dla wielu kobiet ciąża to okres, w którym mogą trochę zwolnić i zadbać o swoje zdrowie. Często mają więcej czasu na przygotowanie posiłków. Warto przy przyglądaniu się swojej diecie sięgać po zdrowe przepisy, zawierające pełnowartościowe i nieprzetworzone produkty, unikać słodyczy, gazowanych napojów i słonych przekąsek. Rozwijające się dziecko potrzebuje witamin i mikroelementów, a nie pustych kalorii. Przy planowaniu jadłospisu powinno towarzyszyć powiedzenie “Nie jedz za dwoje, ale dla dwojga”.
Ile kalorii należy przyjmować w ciąży?
Tak naprawdę podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży kobieta może mieć dokładnie taką samą dietę, którą miała przed ciążą. W drugim trymestrze powinna jeść więcej o ok.350 kcal (jeden mały posiłek), a w trzecim - o ok. 450 kcal (jeden większy posiłek). Aby nie przytyć w ciąży można sięgnąć po kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego i do otrzymanej wartości dodać wspomniane wyżej. Warto też skorzystać z porady dietetyka, który podpowie, jak nie przytyć dużo w ciąży.
Prawidłowo planując swój jadłospis, kobieta nie przytyje więcej niż 12-13 kg, które bez problemu straci po ciąży.
Po drugie - ruch!
Jak ćwiczyć w ciąży, żeby nie przytyć? Przede wszystkim, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, a ciąża nie jest zagrożona, można się dużo ruszać - spacerować, uczestniczyć w zajęciach fitness dla ciężarnych, prowadzić normalne, aktywne życie. Kobiety, które pozostają aktywne w ciąży często łatwiej dochodzą do formy po porodzie, a sam poród i połóg przebiega sprawniej. Należy pamiętać jednak, żeby słuchać swojego organizmu i nie przeforsowywać się, gdyż zbyt duży wysiłek może zagrażać ciąży, np. spowodować przedwczesny poród.
Umiar i rozsądek
Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety. Należy dbać o swoje zdrowie, nie warto jednak zadręczać się myślami o tym, jak najmniej przytyć w ciąży. Na nie wszystko mamy wpływ: niektóre ciężarne z powodu zmian hormonalnych gromadzą w ciele bardzo dużo wody, która sprawia, że są opuchnięte i ociężałe. Pozornie może wydawać się, że przytyły dużo, jednak po porodzie zazwyczaj wszystko wraca do normy. Kiedy spodziewasz się dziecka, nie myśl też o tym, jak schudnąć w ciąży. Warto przez te szczególne dziewięć miesięcy skupić się przede wszystkim na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, a na powrót do idealnej sylwetki będzie czas po urodzeniu dziecka. Karmienie piersią i długie spacery z noworodkiem sprawią, że szybko wrócisz do przedciążowych ubrań.
Barbara Honkisz
___________________________REKLAMA
___________________________________