Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Krav maga – izraelska sztuka samoobrony

Co warto wiedzieć o krav madze?

Data publikacji: 29 września 2017, 06:00
Krav maga to pochodząca z Izraela sztuka walki i samoobrony, która łączy w sobie techniki z dyscyplin takich jak m.in. boks, zapasy czy judo. Jakie są główne założenia i kto powinien jej spróbować?

Czym jest krav maga?

W języku hebrajskim „Krav-Maga” oznacza „walkę w bezpośrednim kontakcie”. Jest to nowoczesny system walki, który został stworzony dla izraelskich sił zbrojnych w czasach, gdy Izrael przechodził zmiany ustrojowe i walczył o niepodległość. Twórca systemu – Słowak, Imi Lichtenfeld – połączył w nim doświadczenie płynące z ulicznych potyczek, działań zbrojnych oraz innych dyscyplin sportowych. Krav maga zawiera w sobie techniki wielu popularnych sztuk walki, m.in. boksu, judo, zapasów czy jiujitsu. Tym, co wyróżnia krav magę od innych sportów walki, jest osadzenie jej w rzeczywistości potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i uczenie właściwych reakcji na nie. Chodzi o to, by reagować na zagrożenia instynktownie, wykorzystując naturalne odruchy obronne. W krav madze stosuje się techniki, takie jak pchnięcia, uderzenia i kopnięcia we wrażliwe części ciała, np. w oczy, szyję, głowę, mostek czy genitalia. Możliwe jest również wykorzystanie do obrony przedmiotów codziennego użytku, np. torebki, kluczy czy parasola. Obrona może wiązać się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu napastnika – chodzi głównie o to, by go obezwładnić, minimalizując własne ryzyko i stosując możliwie jak najkrótsze i najbardziej skuteczne linie obrony.

4 zasady krav magi

Krav maga nie nawiązuje do żadnego systemu filozoficznego, tak jak inne sztuki walki. Skupia się natomiast na czterech głównych zasadach: unikania niebezpiecznych miejsc i sytuacji, bezzwłocznego opuszczania sytuacji stanowiących zagrożenie, w przypadku, gdy niemożliwa jest ucieczka – wykorzystaniu wszystkich możliwych przydatnych przedmiotów do obrony, a kiedy ich brak – walki bez żadnych ograniczeń. Liczy się prostota, szybkość i skuteczność.

Czego uczy krav maga?

Krav maga nie jest zaliczana do sportów, jest techniką samoobrony. Treningi nie opierają się na rywalizacji, a na ćwiczeniu praktycznych chwytów i kontrataków. System ten uczy przewidywać niebezpieczeństwo, minimalizować ryzyko w sytuacji zagrożenia oraz zachowywać tzw. zimną krew w stresujących momentach. Do kogo skierowana jest krav maga? Ta sztuka walki przeznaczona jest dla każdego, bez względu na wiek czy płeć, a w szczególny sposób dla osób, które chcą wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa – znajomość technik samoobrony przyda się zarówno kobietom, jak i dzieciom.

Gdzie zapisać się na kurs krav magi?

W Polsce funkcjonuje wiele ośrodków, w których można zapisać się na kurs krav magi. Zlokalizowane są one w Poznaniu, Radomiu, Warszawie, Łodzi, Grójcu, Trójmieście, Częstochowie, Puławach, Chełmie, Opolu Lubelskim, Nowym Sączu, Obornikach Wielkopolskich, Lublinie i Bydgoszczy. Oferują zajęcia z samoobrony dedykowane kobietom i dzieciom, zajęcia poświęcone obronie przed pałką i nożem, a także kursy instruktorskie czy obozy krav magi. Przystępując do kursu, uczestnik deklaruje postępowanie zgodnie z kodeksem moralnym, zachowując cechy takie jak: uczciwość, opanowanie i skromność, respektowanie instruktorów oraz innych uczestników zajęć, korzystanie z poznanych technik jedynie podczas treningów lub w przypadku bezpośredniego zagrożenia, a także współtworzenia przyjaznej, życzliwej atmosfery w czasie trwania kursu.

Czego uczą sztuki walki?

Sztuki walki to doskonały sposób na naukę kontrolowania emocji i budowania poczucia pewności siebie. Ich trenowanie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny, koordynację ruchową i kondycję. W czasach, gdy dociera do nas coraz więcej bodźców, i szczególnie wśród dzieci zauważalne jest rozproszenie uwagi – sztuki walki uczą skupienia i koncentracji. To także trening przyjmowania ciosów i radzenia sobie z przegraną. Podczas pojedynku uczymy się pokory i szacunku wobec przeciwnika. Sytuacje te pokazują, że nie zawsze siła i przewaga fizyczna wystarczą, żeby wygrać walkę, równie ważna jest sfera psychiczna – opanowanie strachu i odwaga. Sztuki walki znakomicie wpływają na harmonijny rozwój ciała i umysłu.

Czytaj więcej w temacie: Samoobrona w wykonaniu kobiet. Jak może bronić się kobieta?

Zuzanna Bratkowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót