Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Leczenie zeza – toksyna botulinowa nie tylko dla urody

Jak leczyć zeza towarzyszącego u dzieci i dorosłych?

Data publikacji: 16 kwietnia 2017, 02:24
Zez towarzyszący (łac. starbismus concomitans) jest najczęstszą postacią zeza. Samą nazwą „zez” określamy stan, w którym występuje trwałe, przewlekłe odchylenie osi jednego oka od osi oka patrzącego na wprost. Nazwa „towarzyszący” wynika stąd, że jego cechą jest fakt, że oko zezujące towarzyszy w ruchach oku prowadzącemu. Warto wyjaśnić sobie, jak wyleczyć taką postać zeza i jaką rolę w terapii może odgrywać botulina.

Leczenie zeza u dzieci – postępowanie terapeutyczne

Pytanie jak wyleczyć zeza zadają sobie i lekarzom wszyscy rodzice dzieci, których dotknęła ta przypadłość. Postępowanie w takim wypadku jest jednak wielokierunkowe i nie ma jednej prostej odpowiedzi. Pierwszy etap leczenie polega na poszukiwaniu przyczyn zeza i w tym celu stosuje się dwa podstawowe zalecenia:

  • zalecenie noszenia odpowiednich okularów korygujących wadę refrakcji (czyli wadę wzroku), gdyż odpowiednia korekcja takiej wady może wręcz spowodować ustąpienie zeza,
  • prowadzenie działań zapobiegających wytworzeniu się tak zwanego czynnościowego niedowidzenia, w praktyce oznacza to wyłączenie oka zdrowego z procesu widzenia (przez jego zasłonięcie na 6 dni w tygodniu!) i zmuszenie oka zezującego do prawidłowego działania. 

Leczenie chirurgiczne zeza

Korektę zeza możemy osiągnąć również z zastosowaniem metod chirurgicznych. Wykorzystuje się je jednak dopiero w momencie, gdy leczenie wady wzroku i metoda przysłaniania oka zdrowego nie dają odpowiednich efektów, a zez wyraźnie utrudnia widzenie lub stanowi dużą wadę kosmetyczną. Metody chirurgiczne polegają na korekcie siły mięśni okoruchowych tak, aby gałki oczne były ustawione równolegle. W tym celu osłabia się mięśnie, które działają zbyt mocno, oraz wzmacnia te działające za słabo. Osłabienie siły mięśnia uzyskujemy przez przesunięcie przyczepu mięśnia ku tyłowi gałki ocznej. Wzmocnienie zaś – przez skrócenie i ewentualne przesunięcie przyczepu do przodu.

Kiedy leczyć zeza botuliną?

Toksynę botulinową do leczenie zeza użyto pierwszy raz już w 1979 roku. Od tego czasu technika ta zyskiwała coraz większą popularność, by pod koniec XX wieku stać się jedną z podstawowych metod alternatywnych w stosunku do klasycznej chirurgii. Leczenie te polega na wstrzykiwaniu botuliny do mięśni okoruchowych, działających zbyt mocno. Toksyna ta ma działanie spazmolityczne (osłabia siłę skurczu), co doprowadza do wyeliminowania zezowania spowodowanego zbyt silną pracą mięśni. Należy pamiętać, że zabieg taki powinien wykonywać jedynie lekarz okulista. To on kwalifikuje pacjenta do tego rodzaju leczenia. Możliwe jest również leczenie zeza tą metodą prywatnie. W koszt takiej usługi medycznej wchodzi cena toksyny botulinowej oraz praca zespołu, który procedurę wykona. Należy liczyć się wtedy z kosztami ok. 500-1500 zł.  

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót