Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDom

Nie jesteś gotowy na zero waste? Spróbuj less waste!

Jak żyć w zgodzie z zasadami less waste?

Data publikacji: 16 sierpnia 2019, 11:46
Wiele osób myśli, że jednostkowe działania pojedynczych osób nic nie dadzą, że sens ma tylko wdrażanie globalnych rozwiązań, że nic już nie uratuje naszej planety przed zalewem plastiku. To błędne przekonanie, ponieważ to dzięki małym krokom w naszym codziennym życiu możemy zmienić naprawdę wiele, a także przyczynić się do zmiany myślenia otaczających nas ludzi.

Spis treści:

Okazuje się, że przeciętny Polak wytwarza w ciągu roku ponad 300 kg odpadów komunalnych. Dużą część tych odpadów stanowi plastik, który zaśmieca naszą planetę, przyczyniając się do wielu katastrof ekologicznych. Często zadajemy sobie pytanie, czy jest możliwe ograniczenie plastiku, jeśli prawie wszystkie przedmioty, jakie kupujemy, są wykonane w całości lub w części z tego materiału. Nawet żywność, którą przynosimy ze sklepu, często zapakowana jest w plastikowe opakowania, woreczki lub pudełka. W odpowiedzi m.in. na zalewającą nas ilość plastiku powstał ruch zero waste, którego założeniem jest ograniczenie produktowanych przez nas odpadów do minimum. Jeśli wymagania, jakie stawia przed nami zero waste, wydają się nam nieosiągalne, nic straconego! Starajmy się postępować zgodnie z less waste!

Czym jest less waste?

Less waste to mniej radykalna odpowiedź na zero waste. W filozofii less waste chodzi o stopniowe wprowadzanie zmian, które pomogą nam ograniczyć produkowanie odpadów i być bardziej eko. Dzięki małym krokom uczymy się, jak nie marnować jedzenia, jak ograniczyć plastik, a także żyć w sposób przyjazny środkowisku. Kierując się zasadami less waste, możemy przekonać się, że bycie eko nie oznacza mnóstwa poświęceń. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Less waste – zmiana nawyków

Aby być w zgodzie z less waste, nie musimy od razu wywracać naszego życia do góry nogami. Wystarczy, że zmienimy kilka naszych przyzwyczajeń, nawyków. W internecie dostępne są check-listy, które pomogą nam uporać się z codziennymi obowiązkami w duchu less waste. Poniżej praktyczne porady, które możemy zawiesić np. na lodówce i odhaczać te, które udało nam się wdrożyć.

  • Idąc na zakupy, zrób listę produktów, których potrzebujesz. Kupuj tylko to, co masz na liście, nie zwracaj uwagi na promocje, rabaty i wyprzedaże. Jeśli czegoś nie masz na liście, oznacza to, że tego nie potrzebujesz.
  • Ogranicz zakupy butelkowanej wody – w większości miejscowości woda w kranie jest zdatna do picia. Możesz stosować dostępne w sklepach filtry, które poprawią jej smak. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, miejsce w domu, a także ograniczysz zużycie plastiku. Co więcej, nie będziesz musiał dzwigać ciężkich zgrzewek napojów w drodze ze sklepu do domu.
  • Jeśli wybierasz się gdzieś, zawsze zabieraj ze sobą własną butelkę na wodę. Może to być bidon lub butelka z filtrem. Dzięki temu w łatwy sposób ją napełnisz, unikając zakupu kolejnej plastikowej butelki, gdy tylko poczujesz pragnienie.
  • Lubisz kupować kawę na wynos? Poproś ekspedientkę, aby nalała ci ją do własnego kubka. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie kawy samodzielnie w pracy lub w domu. To nie tylko mniejsza produkcja plastikowych odpadów, ale również oszczędność.
  • Często zamawiasz jedzenie z dowozem do domu? Większość dań przywożona jest w plastikowych pojemnikach i dodatkowo w foliowych siatkach. Staraj się gotować samodzielnie lub zamawiaj w restauracjach, które pakują jedzenie w papierowe pudełka.
  • Ogranicz jazdę samochodem. Zwłaszcza wiosną i latem, kiedy możesz się przespacerować lub wsiąść na rower. To nie tylko proekologiczne rozwiązanie, ale też bardzo zdrowe!
  • Idąc na zakupy, zwracaj uwagę na skład ubrań, które wybierasz. Celuj w naturalne tkaniny, np. ekologiczną bawełnę, lyocell lub wełnę. Ograniczysz w ten sposób mikroplastik, z którego produkuje się sztuczne materiały, ale również pozwolisz swojej skórze oddychać.
  • Zrób porządek w swojej szafie – ubrania, których nie nosisz, a nie są zniszczone, sprzedaj lub oddaj potrzebującym. Nigdy nie wyrzucaj dobrych ubrań i butów!
  • Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku – jeśli organizujesz grilla, podaj gościom porcelanowe talerze i sztućce lub zainwestuj w takie, które będziesz mógł wykorzytać ponownie. Zrezygnuj z plastikowych słomek do drinków. Możesz zamienić je na metalowe lub papierowe.
  • Ogranicz kupowanie dzieciom gotowych zabawek – wykorzystaj materiały, które masz w domu, aby razem z maluchami stworzyć własnoręczne zabawki. To nie tylko less waste, ale również doskonała zabawa dla całej rodziny. Jeśli już zdecydujesz się na sklepowe zabawki – poszukaj takich z naturalnych materiałów, np. z drewna, z tektury lub z tkanin.

Beata Kubiś

Powrót