Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Palming – proste ćwiczenia zapobiegające opadaniu powiek. Czy są skuteczne?

Palming – domowy sposób na opadające powieki

Data publikacji: 30 stycznia 2017, 01:36
Jeśli popularne domowe sposoby na opadające powieki nie działają, a interwencja chirurga plastycznego nie wchodzi w grę, można zastosować palming. Choć uznawany jest za metodę poprawiającą ostrość widzenia i relaksującą, może korzystnie zmniejszyć prawdopodobieństwo opadnięcia powiek lub zmniejszyć skutki istniejącej już dysfunkcji.

Czy palming może pomóc?

Palming, zwany też jogą oczu, poprzez relaksowanie i poprawę krążenia krwi w okolicach oczu, może korzystnie wpłynąć na stan tkanek i w ten sposób – choć pośrednio – zredukować prawdopodobieństwo, że pojawią się opadające powieki. Przyjemne ćwiczenia na oczy poskutkują m.in. pobudzeniem fibroblastów skóryprzyspieszeniem usuwania toksyn z tkanek w okolicach oczu. Obniżą też stres wynikający z napięcia nerwowego i przepracowania, który powoduje, że okolica oczu wygląda na zmęczoną. Efektem palmingu jest młodsza i bardziej sprężysta skóra powiek z mniejszą tendencją do opadania.

Palming – skuteczny sposób na opadające powieki

Wśród przyczyn opadających powiek wymienia się między innymi stres, zmęczenie i starzenie się organizmu, w tym tkanek (mięśnie, skóra). Ich szkodliwy wpływ momentalnie odmalowuje się na wyglądzie całej twarzy, a w szczególności na powiekach – ponieważ ich skóra jest wyjątkowo delikatna i cienka. Stres oznacza niedotlenienie komórek, czego konsekwencją jest starzenie się tkanek i wiotczenie skóry – w tym właśnie delikatnej skóry powiek. Palming może korzystnie wpłynąć na poprawę wyglądu, ponieważ usuwając lub łagodząc tkankowe objawy stresu oraz pobudzając krążenie w okolicy oczu, sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu skóry. Przekłada się to na niezakłóconą aktywność fibroblastów, które wytwarzają nowe zasoby kolagenu i elastyny – białek skóry, odpowiedzialnych za jędrność i grubość tej tkanki. Przekłada się to także na właściwości skóry przy oczach: staje się ona mocniejsza i zabezpiecza przed pojawieniem się opadających powiek. Ćwiczenia te wymyślił dr Bates.

Palming wg Batesa

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku dr Bates opracował nowatorską metodę przywracania ostrości widzenia poprzez zasłanianie oczu dłońmi. Słowo palm z ang. znaczy dłoń – tak ukuto termin palming.

Metoda Batesa krok po kroku:

  • Usiądź prosto tak, aby kark i plecy tworzyły linię prostą.
  • Łokcie oprzyj na brzegu stołu, a lekko wklęsłymi dłońmi zasłoń oczy tak, aby palce skrzyżowały się na czole powyżej linii brwi.
  • Rozluźnij palce, brwi i powieki. Dbaj, aby dłonie nie dotykały gałek ocznych i aby przez palce nie przenikało światło. Zamknij powieki i spróbuj sobie przez 10 minut odtwarzać w myślach przyjemne zdarzenie, np. spacer. Pamiętaj o odtworzeniu detali podczas wizualizacji i o tym, aby przez cały czas głęboko i spokojnie oddychać.

Całość powinna trwać maksymalnie 10 minut. Im głębsza czerń pojawi się w trakcie doświadczenia przed oczyma, tym lepiej udało się przeprowadzić seans. Taki klasyczny palming można wzbogacić o ćwiczenia z zakresu regulacji oddechu oraz dodać elementy dźwiękowe i obrazy.

Chcąc poprawić efektywność wizualizacji, warto po jej zakończeniu nałożyć dobry krem na opadające powieki. Makijaż wykonany matowymi cieniami, który sprytnie zatuszuje wiotkość skóry powiek, również optycznie otworzy oko.

Pamiętajmy jednak, że palming, choć świetnie relaksuje, a przez to sprawia, że skóra staje się gładka, to najskuteczniejszy jest w profilaktyce opadania powiek.

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót